TikTak.al

Author name: shqiptarja.com

Lufta në Ukrainë/ Putin shpall stërvitje bërthamore në kufirin e NATO-s: Legjitimiteti i Zelenskit ka mbaruar
Bota

Lufta në Ukrainë/ Putin shpall stërvitje bërthamore në kufirin e NATO-s: Legjitimiteti i Zelenskit ka mbaruar

Presidenti rus Vladimir Putin Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret që lejon konfiskimin e pronave amerikane në rast të shpronësimeve ndaj subjekteve ruse në Amerikë. Kjo lëvizje e Putin vjen përpara mbledhjes së vendeve G7 dhe vendimeve për përdorimin e interesit për asetet e ngrira ruse për të përfituar Ukraina. Ndërkohë, Rusia dhe

Lufta në Ukrainë/ 10 mijë njerëz evakuohen nga rajoni i Kharkiv! Polonia jep 2 miliardë euro për të fortifikuar kufirin
Bota

Lufta në Ukrainë/ 10 mijë njerëz evakuohen nga rajoni i Kharkiv! Polonia jep 2 miliardë euro për të fortifikuar kufirin

Gati dhjetë mijë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në rajonin e Kharkiv-it të Ukrainës verilindore, pas ofensivës tokësore të Rusisë. “Gjithsej janë evakuuar 9,907 njerëz”, tha guvernatori Oleg Synegoubov, më shumë se një jave pas nisjes së sulmit rus. Ndërsa sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky kjo mund të jetë vetëm vala

Zelensky: Rusia mund t’i intensifikojë sulmet në Ukrainë
Bota

Zelensky: Rusia mund t’i intensifikojë sulmet në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të shtunën se ka mundësi që Rusia të rrisë shkallën e sulmeve në verilindje të Ukrainës, pas fitoreve të fundit që i ka shënuar afër qytetit të Harkivit. Trupat ushtarake ruse kanë tentuar të avancojnë në fushëbetejë, teksa forcat ushtarake ukrainase janë përballur me mungesë të armëve për sulm

Ukrainë: 10 mijë njerëz evakuohen nga rajoni i Kharkiv
Bota

Ukrainë: 10 mijë njerëz evakuohen nga rajoni i Kharkiv

Gati dhjetë mijë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në rajonin e Kharkiv-it të Ukrainës verilindore, pas ofensivës tokësore të Rusisë. “Gjithsej janë evakuuar 9,907 njerëz”, tha guvernatori Oleg Synegoubov, më shumë se një jave pas nisjes së sulmit rus. Ndërsa sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky kjo mund të jetë vetëm vala

Lufta në Ukrainë/ Zelensky anulon vizitën në Spanjë! Biden po përgatit dërgimin e raketave Patriot në Kiev
Bota

Lufta në Ukrainë/ Zelensky anulon vizitën në Spanjë! Biden po përgatit dërgimin e raketave Patriot në Kiev

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka anuluar vizitën në Madrid të planifikuar për këtë të premte. Siç bëhet me dije, Zelensky do të takohej me mbretin Felipe VI në Shtëpinë Mbretërore dhe më pas do të hante drekë në Pallatin Mbretëror. Pallati Zarzuela nuk sqaroi arsyet e pezullimit të vizitës, e cila supozohej të ishte vizita

Zelensky: ‘Putini është i çmendur, Zoti është aleati ynë’
Bota

Zelensky: ‘Putini është i çmendur, Zoti është aleati ynë’

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka reaguar vetëm një ditë pasi emri i tij doli në listën e të kërkuarve nga Ministria e Punëve të Brendshme të Rusisë. “Putini nuk do paqe. Ai është i çmendur dhe vendi i tij e dëshmon këtë çdo ditë”, është shprehur Zelensky. Ndëkohë që me anë të një videomesazhi nga

Lufta në Ukrainë/ Rusët bombardojnë Odesën, disa të vdekur! Blinken: Fundi i konfliktit varet nga Putin, nëse ai do të negociojë
Bota

Lufta në Ukrainë/ Rusët bombardojnë Odesën, disa të vdekur! Blinken: Fundi i konfliktit varet nga Putin, nëse ai do të negociojë

Forcat ruse kanë bombarduar qytetin e Odesës mbrëmjen e shkuar, duke i vënë flakën një ndërtese simbol të qytetit. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shkruar në X se disa njerëz kanë mbetur të vrarë, ndërsa shumë të tjerë kanë mbetur të plagosur. Ai bën thirrje nga partnerët që të furnizohet me armë. Ndërkohë sekretari amerikan

Scroll to Top