TikTak.al

-Art

“Backstage show”, mbi lirinë e medias dhe plumbat në Shqipërinë e pas ‘90-ës – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

“Backstage show”, mbi lirinë e medias dhe plumbat në Shqipërinë e pas ‘90-ës – Balkanweb.com – News24

Është çelur në COD në kryeminstri ekspozita “Backstage show. E kuruar nga Jetona Koçibelli, në qendër ka lirinë e medias. “14 Shtator 1998. Trazirat u afruan afer RTSH. Te gjithe punonjesit, ne pak perjashtime, kishin ikur! Duke ndjere rrezikun, largova edhe ata pak qe kishin mbetur, pervec atyre te domosdoshem, qe kishin lidhje me transmetimin.

Komedia angleze “Duke edukuar Ritën” shfaqet në Berat, aktori Mehmet Xhelili tregon emocionet e shfaqjes – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

Komedia angleze “Duke edukuar Ritën” shfaqet në Berat, aktori Mehmet Xhelili tregon emocionet e shfaqjes – Balkanweb.com – News24

Teatri Çajupi ka shfaqur në Berat komedinë “Duke edukuar Ritën”. Pjesa e autorit anglez Willy Rusell vjen me regji të Kiço Londos dhe interpretimin e aktorëve Mehmet Xhelili dhe Laura Nezha. Tema që trajtohet në këtë komedi është forca që ka kultura, edukimi dhe arti për të transformuar gjithçka. Në qendër të pjesës është një

“Para perëndimit” premierë në Metropol, 20 artistë në skenë për shfaqjen e nobelistit gjerman – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

“Para perëndimit” premierë në Metropol, 20 artistë në skenë për shfaqjen e nobelistit gjerman – Balkanweb.com – News24

Një katastrofë familjare në sfondin e një bote të trazuar dhe mungesa e lirisë. Ky është thelbi I shfaqjes ‘Para perëndimit’, premierë në Teatrin Metropol nga sot deri në Maj. Teatri Metropol ka sjellë premierën e tij më të re. Nën titullin ‘Para Perëndimit” në qendër të veprës është një katastrofë familjare në sfondin e

“Një monarki në letër”, tryezë shkencore për principatën e Vidit – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

“Një monarki në letër”, tryezë shkencore për principatën e Vidit – Balkanweb.com – News24

Në kuadër të “110-vjetori i Principatës së Wilhelm von Wied”, mars-shtator 1914 është mbajtur në Akademinë e Shkencave një tryezë shkencore ku u diskutuan ngjarjet dhe tiparet e kësaj principate. Profesor Ksenofon Krisafi u ndal te vështirësitë dhe mënyrës se si kjo principatë u pa nga studiuesit e huaj. “Vidi erdhi të mbretëronte, të merrte

Fshihen pas faktit që fondacioni është amerikan, amerikan është dhe Al Capone – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

Fshihen pas faktit që fondacioni është amerikan, amerikan është dhe Al Capone – Balkanweb.com – News24

TIRANE Ish-drejtori i Parkut të Butrintit dhe arkeologu Apollon Baçe në një intervistë për News24 deklaroi se ndryshimet e menaxhimit të Butrintit janë në kundërshtim me Konventën e Parisit. Baçe tha më tej për moderatoren Çenkuela Hasa se forma e menaxhimit që ka pasur më parë Parku i Butrintit është e duhura pasi vet parku

“Mu Si Ne”, kur arti i të rinjve flet për të shkuarën, performancë në kuadër të edicionit të nëntë të “Ditëve të Kujtesës” – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

“Mu Si Ne”, kur arti i të rinjve flet për të shkuarën, performancë në kuadër të edicionit të nëntë të “Ditëve të Kujtesës” – Balkanweb.com – News24

Është mbajtur në Shtëpinë me gjethe, performanca artistike “Mu SI NE” me pjesë të shkruara nga autorë që u dënuan gjatë regjimit komunist. Nën drejtimin e Erenestina Halilit, dhe me interpretimin e të rinjve të ‘Klubit të Dramës’ pranë Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, për rreth 50 minuta, u shpërfaq jeta nën diktaturë mes këngëve

E trishtë, shuhet valltarja Lili Cingu, “Nder i Kombit” – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

E trishtë, shuhet valltarja Lili Cingu, “Nder i Kombit” – Balkanweb.com – News24

Shuhet valltarja Lili Cingu, “Nder i Kombit”! Cingu është ndarë nga jeta në moshën 70-vjeçare. Lili Cingu ishte etiketuar ‘Perëndesha e Valles Shqipe’, ndërsa qëndroi 45 vite në skenë. Ajo ishte e njohur për kërcimet me Rexhep Çelikun. “Lili”, sikurse e thërrisnin të njohurit Liljana Cingun, ishte nga valltaret shqiptare, që krijoi një personalitet të

Ngushëllime të ndjera për familjen e mbretëreshës së valleve shqiptare – Balkanweb.com – News24
-Art, Fillimi

Ngushëllime të ndjera për familjen e mbretëreshës së valleve shqiptare – Balkanweb.com – News24

TIRANE Valltarja e njohur e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore, Liljana Cingu, është ndarë sot nga jeta në moshën 74-vjeçare.Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj përmes një postimi në rrjetet sociale shpreh ngushëllimet e përzemërta për familjarët e valltares. “Me hidhërim të thellë mësova për ndarjen nga jeta të mbretëreshës së valleve

Scroll to Top