TikTak.al

Bota

SHBA, përvjetori i përfundimit të skllavërisë dhe fushata për votuesit afrikano-amerikanë
Bota, Kryesore, Të Fundit

SHBA, përvjetori i përfundimit të skllavërisë dhe fushata për votuesit afrikano-amerikanë

19 qershori është një festë amerikane, që shënon ditën kur skllavëria përfundoi në shtetet e konfederatës gjatë Luftës Civile Amerikane më 1865. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Scott Sterns, kandidatët për president të Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump po bëjnë fushatë rreth kësaj date të rëndësishme për të fituar mbështetjen

Koreja e Jugut shpall ‘emergjencë kombëtare demografike’ – Balkanweb.com – News24
Bota, Fillimi

Koreja e Jugut shpall ‘emergjencë kombëtare demografike’ – Balkanweb.com – News24

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, deklaroi se vendi është në një “emergjencë kombëtare demografike” për shkak të rënies së popullsisë, duke u zotuar se do të bëjë përpjekje të gjithanshme për të trajtuar shkallën e ulët të lindjeve në vend. Yoon e bëri vërejtjen gjatë një takimi të komitetit presidencial për shkallën

Gazetari kosovar humb akreditimin në Euro 2024, Serbia gjobitet – Balkanweb.com – News24
Bota, Fillimi

Gazetari kosovar humb akreditimin në Euro 2024, Serbia gjobitet – Balkanweb.com – News24

Organi qeverisës i futbollit evropian, UEFA, i ka hequr akreditimin gazetarit kosovar Arlind Sadiku për ndeshjet e Euro 2024, pas ankesave se ai bëri gjeste nacionaliste drejtuar tifozëve serbë, gjatë ndeshjes së Serbisë kundër Anglisë në Gelsenkirchen të dielën. Zëdhënësi i Federatës së Futbollit të Serbisë, Millan Vokoviq, bëri kërkesë që Sadikut t’i anulohen akreditimet

Prokuroria e Posaçme ngre akt-akuzë për krime lufte ndaj një polici – Balkanweb.com – News24
Bota, Fillimi

Prokuroria e Posaçme ngre akt-akuzë për krime lufte ndaj një polici – Balkanweb.com – News24

Prokuroria e Posaçme në Mali të Zi ngriti të mërkurën një akt-akuzë kundër policit Zoran Gashoviç, “për krime lufte kundër njerëzimit”, të kryera në vitin 1992 në zonën e Haxhiqit në Bosnjë dhe Hercegovinë. “Si pjesëtar i policisë civile serbe të Bosnjës, Gashoviç ka marrë pjesë në vrasje, zhvendosje të detyruar, torturë, persekutim mbi baza

Rrëshqitjet e dheut vrasin 10 persona në kampin e refugjatëve Rohingya në Bangladesh – Balkanweb.com – News24
Bota, Fillimi

Rrëshqitjet e dheut vrasin 10 persona në kampin e refugjatëve Rohingya në Bangladesh – Balkanweb.com – News24

Shirat e rrëmbyeshëm në Bangladesh kanë shkaktuar rrëshqitje të dheut duke varrosur të paktën dhjetë persona dhe duke detyruar mijëra të ikin në tokat më të larta, thanë zyrtarë të policisë dhe qeverisë. Shkollat ​​janë kthyer në strehimore për ata që braktisin shtëpitë e tyre për shkak të rritjes së ujërave të lumenjve, ndërsa më

Putin vijon turin aziatik/ Pas vizitës në Korenë e Veriut, presidenti rus mbërrin në Vietnam – Balkanweb.com – News24
Bota, Fillimi

Putin vijon turin aziatik/ Pas vizitës në Korenë e Veriut, presidenti rus mbërrin në Vietnam – Balkanweb.com – News24

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Hanoi të Vietnamit, duke filluar vizitën e tij dyditore në vendin e Azisë Jugore. Udhëtimi vjen në mes të turneut aziatik të Putinit, pas vizitës së tij në Korenë e Veriut. Udhëheqësi rus do të takohet me homologun e tij vietnamez To Lam, kryeministrin Pham Minh Chinh, Sekretarin

Fermerët polakë vijojnë përpjekjet për të ndaluar emigrantët ilegalë që vijnë nga Bjellorusia, ja çfarë bënë këtë herë – Balkanweb.com – News24
Bota, Fillimi

Fermerët polakë vijojnë përpjekjet për të ndaluar emigrantët ilegalë që vijnë nga Bjellorusia, ja çfarë bënë këtë herë – Balkanweb.com – News24

Fermerët polakë duket se kanë vendosur të marrin situatën në dorë për të ndaluar fluksin e emigrantëve ilegalë që hyjnë në vend, duke shpërndarë bajga derri në kufi. Ata supozojnë se shumica e ilegalëve ‘janë muslimanë’ të cilët nuk do t’i afrohen jashtëqitjeve të derrit. Presidenti bjellorus Aleksandr Lukashenko, ‘e ka kthyer emigracionin në një

Scroll to Top