TikTak.al

Botë / Lufta në Gaza

Izraeli gjen trupat e tre pengjeve në Gaza
Botë / Lufta në Gaza

Izraeli gjen trupat e tre pengjeve në Gaza

Forcat izraelite kanë tërhequr trupat e tre pengjeve nga Gaza, raporton BBC. Trupat janë të Shani Louk, Amit Buskila dhe Itzhak Gelerenter, ka njoftuar ushtria izraelite. IDF-ja ka deklaruar se ata ishin vrarë më 7 tetor dhe mbetjet ishin marrë në Gaza, përcjell gazeta online Reporteri.net. Mediat izraelite kanë raportuar se trupat janë gjetur në

Izraeli mund të ketë përdorur armët tona në Gaza
Botë / Lufta në Gaza

Izraeli mund të ketë përdorur armët tona në Gaza

Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka deklaruar se Izraeli mund të ketë përdorur armët amerikane duke shkelur ligjin ndërkombëtar humanitar në disa raste në luftën e Gazës, raporton BBC. Departamenti amerikan i Shtetit ka deklaruar se është e arsyeshme për të vlerësuar se armët amerikane janë përdorur në mënyra “jokonsistente” me obligimet e

Hamasi thotë se ka pranuar armëpushimin, “tani topi është në anën e Izraelit”
Botë / Lufta në Gaza

Hamasi thotë se ka pranuar armëpushimin, “tani topi është në anën e Izraelit”

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka deklaruar se “tani topi është në anën e Izraelit” pasi grupi militant ka paralajmëruar se do ët pranojë kushtet e armëpushimit. Në një deklaratë të publikuar në uebfaqen zyrtare, Hamasi ka deklaruar se lideri Ismail Haniyeh ka realizuar thirrjen telefonik me kryeministrin e Katarit, Sheikun Mohammed bin Abdulrahman

Netanyahu paralajmëron se do t’i kundërshtojë sanksionet amerikane ndaj ushtrisë izraelite
Botë / Lufta në Gaza

Netanyahu paralajmëron se do t’i kundërshtojë sanksionet amerikane ndaj ushtrisë izraelite

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, tha të dielën se do të luftojë kundër vendosjes së sanksioneve ndaj çdo njësie ushtarake izraelite, për shkelje të dyshuara të të drejtave të njeriut. Reagimi vjen pas njoftimeve në media se Uashingtoni po planifikonte një hap të tillë. Faqja e lajmeve në internet ‘Axios’ njoftoi të shtunën se Uashingtoni po

Telefonatë e rëndësishme mes Bidenit dhe Netanyahut
Botë / Lufta në Gaza

Telefonatë e rëndësishme mes Bidenit dhe Netanyahut

Shtëpia e Bardhë ka publikuar detajet zyrtare të telefonatës mes presidentit amerikan Joe Biden dhe kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, raporton BBC. Thuhet se dy liderët kanë biseduar për situatën në Gaza, me Bidenin “që ka theksuar se bombardimet ndaj punëtorëve humanitarë dhe situata humanitare janë të papranueshme”, transmeton gazeta online Reporteri.net. Bideni gjithashtu ia ka

Bideni ka humbur durimin me Netanyahun
Botë / Lufta në Gaza

Bideni ka humbur durimin me Netanyahun

Presidenti amerikan Joe Biden dhe zyrtarët më të lartë të tij, për javë të tëra, kanë humbur durimin me mënyrën se si Izraeli e ka zhvilluar luftën në Gaza, raporton BBC. Ata kanë përdorur gjuhë të ngurtë për të shfaqur pakënaqësitë e tyre me Izraelin. Vendimi që të lejojë rezolutën për armëpushim në Këshillin e

Scroll to Top