Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan
Botë / Marrëveshja

Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan

Rusia dhe Uzbekistani e kanë nënshkruar një marrëveshje, sipas të cilës, Moska do ta ndërtojë një central të vogël bërthamor në vendin e Azisë Qendrore. Kjo marrëveshje ishte në mesin e disa marrëveshjeve të nënshkruara më 27 maj në Tashkent mes presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij uzbek, Shavkat Mirziyoev. Lideri uzbek e