TikTak.al

Botë

Bisedimet Izrael-Hamas do të rinisin javën e ard – Syri
Botë

Bisedimet Izrael-Hamas do të rinisin javën e ard – Syri

Izraeli vazhdoi edhe sot sulmet në Rripin e Gazës, duke përfshirë qytetin Rafah, një ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e urdhëroi të ndalonte operacionet ushtarake në qytetin jugor. Ndërkohë, sipas agjencisë Reuters, javën tjetër pritet që Izraeli dhe grupi Hamas të rinisin bisedimet për armëpushim. Negociatat ndërmjet Izraelit dhe grupit militant Hamas për armëpushim

Rusia kryen sulme në Kharkiv, Zelenskyy njofton p – Syri
Botë

Rusia kryen sulme në Kharkiv, Zelenskyy njofton p – Syri

Sulmet e sotme të Rusisë në rajonin ukrainas të Kharkivit vranë një person dhe plagosën katër të tjerë, tha guvernatori i rajonit, Oleh Syniehubov. Gjatë fjalimit të tij të premten, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy tha se forcat ukrainase kishin rimarrë zonat pranë territorit ku patën hyrë forcat ruse gjatë sulmit të papritur në këtë

Vritet burri i eurodeputetes italiane, gjendet i p – Syri
Botë

Vritet burri i eurodeputetes italiane, gjendet i p – Syri

Arkitekti Angelo Onorato, pronar i një dyqani mobiliesh, bashkëshorti i eurodeputetes kristiandemokrate Francesca Donato, u vra në Palermo nga të shtënat me armë. Viktima u gjet i vdekur në makinën e tij në zonën e Via Ugo La Malfa, bëjnë me dije mediat italiane. ‘Ata vranë burrin tim, Angelon’. Kështu është shprehur eurodeputetja Francesca Donato

‘Pse nuk ke para’, babai gjunjëzohet para së bij – Syri
Botë

‘Pse nuk ke para’, babai gjunjëzohet para së bij – Syri

Telefonat e shtrenjtë shpesh konsiderohen si një “simbol statusi” dhe për fat të keq edhe ndër brezat më të rinj. Videoja, e cila është regjistruar në Kinë, ilustron furinë që mbretëron dhe ka ndezur një debat të ashpër në rrjetet sociale. Një kalimtar ka regjistruar një baba duke u gjunjëzuar pranë vajzës së tij, ndërsa

Anomali në gravitetin hapësinor – a është n� – Syri
Botë

Anomali në gravitetin hapësinor – a është n� – Syri

Gjatë 100 viteve të fundit, teoria më e famshme e Albert Ajnshtajnit – teoria e përgjithshme e relativitetit – është treguar se është praktikisht e pathyeshme dhe se parashikon një numër të jashtëzakonshëm gjërash; nga vrimat e zeza tek mënyra se si funksionon GPS. Megjithatë, me zhvillimin e teknologjisë, shkencëtarët kanë arritur të shikojnë detajet

OKB: Lufta në Gaza intensifikohet, ajo në Bregun – Syri
Botë

OKB: Lufta në Gaza intensifikohet, ajo në Bregun – Syri

“Operacionet ushtarake, shkatërrimet, kufizimet e lëvizjeve dhe varfëria, shkaktojnë frikë, pasiguri dhe shqetësim në mesin e refugjatëve palestinezë, thuhet në deklaratën e UNRËA-së. Agjencia e OKB-së për Refugjatët Palestinezë në Lindjen e Afërt (UNRWA) tha se derisa lufta në Rripin e Gazës intensifikohet, ajo në Bregun Perëndimor po kalon pa u vënë re, transmeton Anadolu.

Orban ‘shkëput’ Hungarinë nga NATO: Nuk e mirato – Syri
Botë

Orban ‘shkëput’ Hungarinë nga NATO: Nuk e mirato – Syri

Hungaria do të kërkojë të mos marrë pjesë në operacionet e NATO-s që synojnë të mbështesin Ukrainën, tha të premten kryeministri Viktor Orban, duke sugjeruar se aleanca ushtarake dhe Bashkimi Evropian po shkojnë drejt një konflikti më të drejtpërdrejtë me Rusinë. Orban i tha radios shtetërore se Hungaria është kundër një plani që po shqyrtohet

A do të arrestohej Netanjahu po të shkonte në G – Syri
Botë

A do të arrestohej Netanjahu po të shkonte në G – Syri

Kryeministri izraelit kërcënohet nga urdhërarresti ndërkombëtar i Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës. Gjermania ndodhet kështu në dilemën mes kauzës shtetërore për Izraelin dhe së drejtës ndërkombëtare. Nga Jens Thurau, DW Ishin kryetituj që qeveria gjermane nuk do të donte t’i shihte: “Zëdhënësi i Scholzit le të kuptohet: Gjermania do ta arrestonte Netanjahun”, titullonte gazeta gjermane me tirazhin më

RUSI/ Një vrimë e madhe u hap në mes të kryqë – Syri
Botë

RUSI/ Një vrimë e madhe u hap në mes të kryqë – Syri

Një video po qarkullon në rrjetet sociale nga qyteti i Uryupinsk, në rajonin e Volgogradit, ku një vrimë e madhe u shfaq në mes të kryqëzimit. Qytetarë të shumtë kanë vendosur të përjetësojnë skenën e pazakontë dhe kanë “kapur” momentin kur një shofer i pakujdesshëm për pak ka humbur jetën. Mbetet e paqartë se si

Tubimit historik i Bronksit/ Trumo: Do ta fitoj Ne – Syri
Botë

Tubimit historik i Bronksit/ Trumo: Do ta fitoj Ne – Syri

Ish-presidenti Donald Trump i tha bashkëprezantuesit të “Fox & Friends”, Lawrence Jones se është i bindur se mund ta fitojë Nju Jorkun në nëntor, pasi mblodhi 25,000 mbështetës në Bronksin blu – një zonë që nuk i ka votuar republikanët prej një shekulli. “Kur i shihni të gjithë këta njerëz këtu me prejardhje të ndryshme

Scroll to Top