TikTak.al

Ditari i Maxhorancës

Vendimi për Xhaçkën rrezikon të përfundojë në “kalendat greke” të Kuvendit
Ditari i Maxhorancës

Vendimi për Xhaçkën rrezikon të përfundojë në “kalendat greke” të Kuvendit

Afatet e parashikuara për përfundimin e punimeve parlamentare për këtë sesion dhe afati i zbardhjes së këtij vendimi nga vetë gjykata po krijojnë mundësinë që mazhoranca të fitojë akoma kohë për zbatimin e këtij vendimi. Për të mbrojtur deputeten Xhaçka, bashkëshorti i së cilës u shpall investitor strategjik nga qeveria, mazhoranca socialiste votoi dy herë

BIRN: Si po përpiqet PS ta ‘kthejë’ në kampin socialist bashkinë Himarë
Ditari i Maxhorancës

BIRN: Si po përpiqet PS ta ‘kthejë’ në kampin socialist bashkinë Himarë

Partia Socialiste bëri zyrtare të hënën kandidatin e saj për bashkinë Himarë, prefektin e qarkut Vlorë, Vangjel Tavo, pasi presidenti shpalli zgjedhjet e pjesshme vendore më 4 gusht. Ishte kryesia e kësaj partie që vendosi për Tavon, një ish-deputet i Gjirokastrës, por emri i tij nuk ishte surprizë pasi kryeministri Edi Rama e lajmëroi  gjatë një vizite

Mandati i Xhaçkës/ Kuvendi i kërkon ‘Kushtetueses’ rihapjen e çështjes: T’i kërkohet opinion Komisionit të Venecias
Ditari i Maxhorancës

Mandati i Xhaçkës/ Kuvendi i kërkon ‘Kushtetueses’ rihapjen e çështjes: T’i kërkohet opinion Komisionit të Venecias

Kuvendi i Shqipërisë i ka kërkuar Gjykatës Kushtetuese të rihapë çështjen e mandatit të ish-ministres Olta Xhaçka. Në një shkresë drejtuar Kuvendit thuhet se ky i fundit i kërkon Gjykatës Kushtetuese riçeljen e shqyrtimit gjyqësor me qëllim kërkimin e një opinioni amicus curia (mendim këshillimor) nga Komisioni Evropian për Demokraci përmes Ligjit (Komisioni i Venecias), lidhur me mandatin e

Scroll to Top