TikTak.al

Dossier

Si na urdhëroi Koçi Xoxe që kosovarët t’i dorëzoheshin jugosllavëve – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

Si na urdhëroi Koçi Xoxe që kosovarët t’i dorëzoheshin jugosllavëve – Balkanweb.com – News24

Dy raporte të shefit të Seksionit të Mbrojtjes së Popullit, Zoi Themeli, sjellin dëshmi për atë që ngjau me rekrutët shqiptarë gjatë kohës që ishin në territorin e shtetit shqiptar. Autoritetet komuniste të kohës, në rolin e spektatorit nga njëra anë dhe të ndihmuesit ndaj agresorëve jugosllavë, nuk kanë bërë asgjë për të siguruar jetën

“Një grua për lindje udhëtonte shtrirë në gjendje kome, në karrocerinë e një makine me një lopë, dy viça dhe derrkucë”, letra e panjohur për Ramiz Alinë – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

“Një grua për lindje udhëtonte shtrirë në gjendje kome, në karrocerinë e një makine me një lopë, dy viça dhe derrkucë”, letra e panjohur për Ramiz Alinë – Balkanweb.com – News24

Kjo letër është shkruar dhjetë vjet përpara ngjarjeve të “Dhjetorit të Studentëve”, nuk ka as pa asnjë korrektim, ashtu siç i kam menduar dhe përjetuar ngjarjet në atë kohë. As dje në atë “ferr”, as sot në këtë “parajsë”, kurrë me servilizëm, as hipokrizi, nuk i kam thënë të zezës e bardhë, as mashalla së

Ja çfarë më tha babai – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

Ja çfarë më tha babai – Balkanweb.com – News24

-Si ishte jeta e trashëgimtares së vetme të Eqerem bej Vlorës, nga sarajet e shërbëtorët, deri në varfëri?!- Trashëgimtarja e vetme Eqerem bej Vlorës, (i ati i tij Syrjai, djali i xhaxhait të Ismail Qemalit), është larguar nga jeta disa vite më parë. Dikur, në këtë intervistë, na ka treguar jetën e saj pas largimit

“Në rrugën nga Berati u vendos artileria e rëndë italiane, shpërthimi i tyre dëgjohej çdo natë”/ Kujtimet e panjohura të italianit, që jetoi 20 vite në Shqipëri – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

“Në rrugën nga Berati u vendos artileria e rëndë italiane, shpërthimi i tyre dëgjohej çdo natë”/ Kujtimet e panjohura të italianit, që jetoi 20 vite në Shqipëri – Balkanweb.com – News24

Kjo pjesë e parë e kujtimeve të mia, e cila mbulon një periudhë prej njëzet vitesh; 1928 – 1949, unë ja kushtoj gjithë atyre që kanë jetuar dhe vuajtur si unë në Shqipëri, privacioneve çnjerëzore dhe sakrificave të prindërve të mi, e të gjithë familjes sime. E zgjeroj përkushtimin tim, për shumë afrikanë të detyruar

Një ditë mësuesja e pashpirt u përdhunua nga disa ushtarë dhe… – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

Një ditë mësuesja e pashpirt u përdhunua nga disa ushtarë dhe… – Balkanweb.com – News24

Një lëndë romanore e rrallë, rrëfim historik nga diktatura se si e përjetoi persekucionin një adoleshente. Alma Gjurgji, në librin “Krahë të këputur”, të botuar së fundi nga Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave Komuniste, ka treguar në formë letrare, për historitë e tmerrshme përndjekjes në diktaturë…! Nëse “romani” e realizon misionin e tij

“Kur ishim në spital në Paris, Hysniu më shprehu dyshimet e tij për Ramizin. Për Nexhmije Hoxhën e dija vetë se ajo…”/ Dëshmitë e rralla dhe akuzat e Vito Kapos – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

“Kur ishim në spital në Paris, Hysniu më shprehu dyshimet e tij për Ramizin. Për Nexhmije Hoxhën e dija vetë se ajo…”/ Dëshmitë e rralla dhe akuzat e Vito Kapos – Balkanweb.com – News24

“Pas vdekjes së Hysniut, me porosi të Ramizit, mua më vunë spiunë nga pas, për të më bërë të flisja kundër Mehmet Shehut” Vito Kapo, bashkëshortja e Hysni Kapos, numri dy i kupolës komuniste, këmbëngulte se ai u eliminua nga Ramiz Alia, në një klinikë mjekësore në Paris, ku kishte shkuar për ekzaminime dhe mjekime.

“Hetuesi ynë, Bengasi, duhet të dënohet pasi ai di, jo vetëm Baldshkun, por edhe për tunelet e Linzës”/ Dëshmia e rrallë e ish-të dënuarit, për ngjarjen e 1975-ës – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

“Hetuesi ynë, Bengasi, duhet të dënohet pasi ai di, jo vetëm Baldshkun, por edhe për tunelet e Linzës”/ Dëshmia e rrallë e ish-të dënuarit, për ngjarjen e 1975-ës – Balkanweb.com – News24

Pjesa e tretë Ish- i burgosuri: “Pas ’90-ës, hetuesit mund t’i vrisja me pagesë, për 200 mijë lireta, pasi m’u afruan disa persona, për ta bërë atë gjë”! Ishte 21 vjeç kur u dënua me 21 vite burg. Agim Akcani, është ndër tre ish-të dënuarit politikë, të mbijetuar nga ngjarja e vitit 1975, kur u

“M’i morën nga duart djemtë, njërin ma pushkatuan, tjetrin ma dënuan 25 vjet burg”/ Historia tragjike e familjes së famshme nga Bërzeshta – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

“M’i morën nga duart djemtë, njërin ma pushkatuan, tjetrin ma dënuan 25 vjet burg”/ Historia tragjike e familjes së famshme nga Bërzeshta – Balkanweb.com – News24

Një familje e tërë që gjatë sundimit komunist kaloi vuajtjet e tmerrshme në burgjet e kampet e internimit në Shqipëri: Vilson Blloshmi – pushkatuar në 1977 , Bedri Blloshmi arrestuar ne 1977, liruar ne 1991, Sami Blloshmi 15 vite burg, Hajdar Blloshmi,  i pushkatuar, Hasan Blloshmi, vdekur ne burg, për të mos harruar dhe pjesën e

Si u njoha me familjen Kadare – Balkanweb.com – News24
Dossier, Fillimi

Si u njoha me familjen Kadare – Balkanweb.com – News24

Për herë të parë shkrimtarin e madh Ismail Kadare e kam takuar rastësisht në hollin e një hotel të Parisit. Kisha shkuar aty për të takuar një mikun tim shqiptar që kish ardhur me shërbim në Francë.Sapo e pashë Kadarenë e përshëndeta gjithë dashuri, por ai më përshëndeti mjaftë ftohtë. Kish të drejtë, nuk më

Scroll to Top