TikTak.al

Histori

Strehoi Çausheskun? Si u rrethua me tanke ambasada shqiptare në Rumani, gazetari Xhaxhiu: Mora një armë të ndryshkur…
Histori, Kryesore, Të Fundit

Strehoi Çausheskun? Si u rrethua me tanke ambasada shqiptare në Rumani, gazetari Xhaxhiu: Mora një armë të ndryshkur…

Në një rrëfim të rrallë, gazetari Rezar Xhaxhiu tregoi për punën në ambasadën shqiptare në Rumani, takimi me Çausheskun dhe mbrojtjen e ambasadës me kallashnikov pa fishekë. Xhaxhiu, i cili nga viti 1987 e deri në marsin e 1991-it, shërbeu pranë asaj ambasade, rrëfeu për gazetarin Edi Manushi në “E diell”  se si i përjetoi

“Vajzën që dashurova e mbajta larg se e dija ç’më priste”, rrëfimi i djalit të Petro Markos: Kur isha në Spaç, doja t’i thosha Enverit që…
Histori, Kryesore, Të Fundit

“Vajzën që dashurova e mbajta larg se e dija ç’më priste”, rrëfimi i djalit të Petro Markos: Kur isha në Spaç, doja t’i thosha Enverit që…

Nga larg i ngjason në çehre babait të tij. Gjatosh, me lëkurë zeshkane e, flokë të errët. Të gjithë e përshëndesin… Kur dikush s’e ka mendjen, ai i flet përpara: “Ku vete”… ndërsa na kujtohet “Apologjia ime (jetës)” shkruar nga i madhi Petro Marko; “-Ku linde, o i ri? – O jetë, linda në shkreti!

Varri i Enver Hoxhës u hap me dinamit në 1992? Dëshmia e rrallë e ekspertit që mori pjesë në zhvarrim: Letra që gjetëm brenda kufomës…
Histori, Kryesore, Të Fundit

Varri i Enver Hoxhës u hap me dinamit në 1992? Dëshmia e rrallë e ekspertit që mori pjesë në zhvarrim: Letra që gjetëm brenda kufomës…

Nga Prof. Dr. Bardhyl Çipi Zhvarrimi i kufomës së Enver Hoxhës Në ekzaminimet mjekoligjore një vend të veçantë zënë ato të zhvarrimeve të kufomave të vdekjeve të mëparshme, që mund të kryhen për arsye të ndryshme, në radhë të parë për ekzaminimin e kufomave, për vdekje që dyshohen të kenë ardhur si pasojë e vrasjeve

Zbulohet dosja e përgjimit me 9277 faqe e Rrahman Parllakut, biseda me Kiço e Spartak Ngjelën në burgun e Burrelit: Në ushtri tentoi të miratonte dokumentin për…
Histori, Kryesore, Të Fundit

Zbulohet dosja e përgjimit me 9277 faqe e Rrahman Parllakut, biseda me Kiço e Spartak Ngjelën në burgun e Burrelit: Në ushtri tentoi të miratonte dokumentin për…

Në 105 vjetorin e lindjes të Rrahman Parllaku, ish- gjeneral, partizan në luftën antifashiste, hero dhe komandant, por edhe i dënuar në komunizëm pubikohen pjesë nga dosja e tij e dënimit nga regjimi komunist. Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit 1944-1991 ka publikuar sot pjesë nga dosja me 9277 faqe disa fakte

Zbardhjen procesverbalet e mbledhjeve sekrete në 1984 kur u sëmur Enver Hoxha, Ramizi: Nuk e lëvizte dot as këmbën, as dorën, mjekët e huaj s’i pranonte
Histori, Kryesore, Të Fundit

Zbardhjen procesverbalet e mbledhjeve sekrete në 1984 kur u sëmur Enver Hoxha, Ramizi: Nuk e lëvizte dot as këmbën, as dorën, mjekët e huaj s’i pranonte

Plot 39 vjet më parë, në mesnatën e 11 prillit të vitit 1985, pas dy ditësh në koma, pushoi zemra e udhëheqësit kryesor të Shqipërisë komuniste, diktatorit Enver Hoxha, njeriut që e kishte qeverisur me dorë të hekurt vendin e tij, që nga nëntori i vitit 1944, kur ai erdhi në pushtet menjëherë pas largimit

Takimi i Enver Hoxhës me Stalinin dhe mahnitja se ai ngrihej në këmbë vetë të merrte gjellën
Histori, Kryesore, Të Fundit

Takimi i Enver Hoxhës me Stalinin dhe mahnitja se ai ngrihej në këmbë vetë të merrte gjellën

Në fund të vitit 1949 u takuan dy diktatorë. Njëri quhej Enver Hoxha nga Shqipëria. Tjetri Josif Stalin i Bashkimit Sovjetik. Takimi u zhvillua në Sukumi, një qytet në Detin e Zi. Sot Sukumi është “kryeqytet” i Abhazisë. Sipas Moskës “Republika e Abhazisë” është e pavarur. Sipas Gjeorgjisë dhe shumicës së vendeve anëtare të OKB-së

DOSJA/ Lufta e komunizmit kundër fesë mbylli institucionet fetare, si ranë dakord Ramiz Alia, Adil Çarçani në 1976 për nxitjen e dhunës
Histori, Kryesore, Të Fundit

DOSJA/ Lufta e komunizmit kundër fesë mbylli institucionet fetare, si ranë dakord Ramiz Alia, Adil Çarçani në 1976 për nxitjen e dhunës

Gjyqi më voluminoz i fillimeve të demokracisë ka qenë ai ndaj 10 ish-zyrtarëve të lartë të regjimit komunist, përfshi ish-Presidentin Ramiz Alia, ish-kryeministrin Adil Çarçani. Në botimin nga Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë “Gjyqet ndaj nomeklaturës komuniste 1993-1996” publikohet vendimi i plotë ku ndër të tjera tregohet sesi në vitin 1967 pandehurit Ramiz Alia

DOKUMENTET/ Zbardhen të pathënat e gjyqit të Ramiz Alisë dhe Adil Çarçanit, merrnin arin e thesarit të shtetit për të bërë dhëmbë floriri
Histori, Kryesore, Të Fundit

DOKUMENTET/ Zbardhen të pathënat e gjyqit të Ramiz Alisë dhe Adil Çarçanit, merrnin arin e thesarit të shtetit për të bërë dhëmbë floriri

Gjyqi më voluminoz i fillimeve të demokracisë ka qenë ai ndaj 10 ish-zyrtarëve të lartë të regjimit komunist, përfshi edhe ish-Presidentin Ramiz Alia, ish-kryeministrit Adil Çarçani. Në botimin nga Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë “Gjyqet ndaj nomeklaturës komuniste 1993-1996” publikohet vendimi i plotë ku ndër të tjera ish-Presidenti Alia dhe ish-kryeministri Çarçani akuzohen edhe

“Rrugica leshi, shaje, tabaka dhe llulla”/ Zbardhet dosja e dënimit të gruas së ish-diktatorit, çfarë iu kërkua Nexhmije Hoxhës në gjyq që t’i kthente shtetit
Histori, Kryesore, Të Fundit

“Rrugica leshi, shaje, tabaka dhe llulla”/ Zbardhet dosja e dënimit të gruas së ish-diktatorit, çfarë iu kërkua Nexhmije Hoxhës në gjyq që t’i kthente shtetit

Zbardhet pas 33 vitesh dosja e plotë e dënimit të Nexhimje Hoxhës. Gjyqet në demokraci të zyrtarëve të lartë të diktaturës komuniste në Shqipëri të përmbledhura në një botimm, hedhin dritë mbi ngjarje të debatuara në vitet 1990, por të lëna sot në harresë. Ato njihen gjerësisht si “Gjyqet e Kafeve”, ku nomenklatura u dënua

Scroll to Top