TikTak.al

Kosova dhe Rajoni

Vuçiç takon Lajçakun: Normalizimi ekziston përmes zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

Vuçiç takon Lajçakun: Normalizimi ekziston përmes zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha të mërkurën pas një takimi në Beograd me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, se kthimi në dialog dhe normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve fqinje ekziston përmes zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit, duke përmendur themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Lajçak, në anën

Statuja e çmimit të lirisë!	Përurohet monumenti i Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit që u vra nga ushtria serbe
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

Statuja e çmimit të lirisë! Përurohet monumenti i Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit që u vra nga ushtria serbe

“Oj nanë, kqyr se edhe unë kam diçka në bark”, ishin fjalët e Leotrim Ahmetit, 7 vjeçar , para se nënë Shukrija të kuptonte se i biri kishte marrë plagë të rënda nga granatimi i shtëpisë së tyre në Rezallë të Skenderajt nga ushtria serbe. Tre orë më vonë Leotrimi ndërroi jetë në Gradicë, përkundër

Biden zgjat urdhrin për gjendje të jashtëzakonshme për Ballkanin Perëndimor: Situata atje kërcënon sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të SHBA-së
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

Biden zgjat urdhrin për gjendje të jashtëzakonshme për Ballkanin Perëndimor: Situata atje kërcënon sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të SHBA-së

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka zgjatur për edhe një vit urdhrin ekzekutiv për gjendjet të jashtëzakonshme në Ballkan, duke vlerësuar se situata në Ballkan vazhdon të përbëjë kërcënim për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të SHBA-së. “Veprimet e personave që kërcënojnë paqen dhe përpjekjet ndërkombëtare për stabilizim në Ballkan, duke

“Shkupi po bën provokime”/ Dy ish-kryeministrat, Tsipras dhe Zaev, i kërkojnë BE-së të marrë masa ndaj drejtuesve të rinj
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

“Shkupi po bën provokime”/ Dy ish-kryeministrat, Tsipras dhe Zaev, i kërkojnë BE-së të marrë masa ndaj drejtuesve të rinj

Me një artikull të përbashkët te portali “Euroactiv”, dy ish-kryeministrat e Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut kanë deklaruar se pas zgjedhjeve të fundit, lidershipi i ri në Shkup ka bërë deklarata provokuese, duke shkelur frymën e Marrëveshjes së Prespës. Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev theksojnë se BE-ja dhe komuniteti ndërkombëtar duhet t’ia bëjnë të qartë

I ati në listën e zezë nga SHBA për korrupsion, djali i politikanit shqiptar merr licencë për hapjen e Fakultetit të Shkencave Shëndetësore
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

I ati në listën e zezë nga SHBA për korrupsion, djali i politikanit shqiptar merr licencë për hapjen e Fakultetit të Shkencave Shëndetësore

Universiteti Ndërkombëtar i Strugës në Maqedoninë e Veriut, i cili është pjesërisht në pronësi të djalit të kryetarit të kësaj komune, Ramiz Merko, Genc Merko ka marrë licencën për hapjen e Fakultetit të Shkencave Shëndetësore. Kjo ka shkaktuar reagime të shumta në opinion pasi bëhet fjalë për persona të përfshirë në listën e zezë amerikane

“Lotët, britmat dhe lulet u shndërruan në përqafime”, Vjosa Osmani: Do të jetojmë me kujtimin e mbi 13 mijë të vrarëve gjatë luftës
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

“Lotët, britmat dhe lulet u shndërruan në përqafime”, Vjosa Osmani: Do të jetojmë me kujtimin e mbi 13 mijë të vrarëve gjatë luftës

Në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës që shënon 25-vjetorin e çlirimit të vendit, presidentja Vjosa Osmani, kujtoi ndërhyrjen e forcave të KFOR-it dhe NATO-s, të cilat sollën premtimin e lirisë dhe sigurinë se bota nuk e kishte harruar Kosovën. Ajo gjithashtu kujtoi dhe të gjithë dëshmorët e luftës dhe bëri thirrje për anëtarësimin e

Kosova feston ditën e çlirimit, por nuk është futur në kalendarin e festave zyrtare! Ja pse
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

Kosova feston ditën e çlirimit, por nuk është futur në kalendarin e festave zyrtare! Ja pse

25 vjet më parë në Kosovë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara. E gjatë gjithë këtyre viteve, institucionet nuk kanë zyrtarizuar si festë zyrtare shtetërore. Më 12 qershor të vitit 1999, pas 78 ditë bombardimesh të Aleancës Ushtarake Perëndimore të udhëhequr nga

Rrëfimi tronditës i babait të 10-vjeçares që u vra në gjumë nga serbët në 1999! Prej 25 vitesh fle në bankat e shkollës
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

Rrëfimi tronditës i babait të 10-vjeçares që u vra në gjumë nga serbët në 1999! Prej 25 vitesh fle në bankat e shkollës

“Shyqyr u çliruam dhe do të shkojmë në shkollë”, ishin fjalët e Besmirës e cila u vra nga forcat serbe një ditë para 12 qershorit të vitit 1999. 10-vjeçarja e cila nuk gëzoi lirinë, atë ditë po përjetonte gëzimin e madh se do të kthehej në shtëpi, një vit pasi po qëndronin me familjen e

Gërvalla pret në aeroport Lordin George Robertson! Në kohën e luftës së Kosovës ishte ministri i Mbrojtës së Mbretërisë së Bashkuar
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Të Fundit

Gërvalla pret në aeroport Lordin George Robertson! Në kohën e luftës së Kosovës ishte ministri i Mbrojtës së Mbretërisë së Bashkuar

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz në orët e vona të mbrëmjes, ka pritur në Aeroportin e Prishtinës, Lordin George Robertson. Gërvalla ka shkruar në Facebook se gjatë luftës në Kosovë ai ishte Ministër i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar ndërsa menjëherë pas luftës,  Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s. “Lordi Robertson është

Scroll to Top