TikTak.al

-Kulturë

VIDEO/ 19 vite në UNESCO, kryeministri Rama shpërndan pamje nga Gjirokastra: Qyteti muze të merr frymën me shikimin e parë
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

VIDEO/ 19 vite në UNESCO, kryeministri Rama shpërndan pamje nga Gjirokastra: Qyteti muze të merr frymën me shikimin e parë

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë pamje nga Gjirokastra në Facebook-un e tij. “Gjirokastra, 19 vite në UNESCO”, shkruan Rama në postimin e tij duke treguar bukuritë e këtij qyteti. “Nuk ka ndonjë qytet tjetër në Shqipëri, që të jetë më i bukur se Gjirokastra. Qyteti muze të merr frymën me shikimin e parë”, thuhej në

“Veprat e shkrimtarit janë mbikëqyrur që nga 1958”, studiuesi Shaban Sinani flet për dosjen “Kadare”: Nga dokumentet kam parë që…
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

“Veprat e shkrimtarit janë mbikëqyrur që nga 1958”, studiuesi Shaban Sinani flet për dosjen “Kadare”: Nga dokumentet kam parë që…

Pak ditë pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, Top Channel ka sjellë edhe njëherë për publikun dokumentarin e realizuar për jetën e tij në 75 vjetorin e lindjes. Pjesë e dokumentarit janë edhe të pathënat se si përndiqej kolosi i letrave shqipe nga regjimi komunist. Dosja “Kadare” e përgatitur

“Shqipëria nuk e ka vlerësuar Ismail Kadarenë”, Rudolf Marku: Kemi komplekse inferioriteti, ja kush janë dy armiqtë më të mëdhenj të shkrimtarit
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

“Shqipëria nuk e ka vlerësuar Ismail Kadarenë”, Rudolf Marku: Kemi komplekse inferioriteti, ja kush janë dy armiqtë më të mëdhenj të shkrimtarit

Shkrimtari i mirënjohur Rudolf Marku në një lidhje live për “Artkand”, me Jetona Koçibellin, në një episod kushtuar shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare, që u nda nga jeta më 1 korrik, solli në vëmendje vlerësimin e kombit shqiptar ndaj tij. Sipas Markut ne nuk e vlerësojmë aq sa duhet kolosin e letrave shqipe, kjo

Nga Preç Zogaj: Libri i Kadaresë “Mosmarrëveshja”, si testament i orientimit perëndimor të Shqipërisë
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

Nga Preç Zogaj: Libri i Kadaresë “Mosmarrëveshja”, si testament i orientimit perëndimor të Shqipërisë

Solid nga pikëpamja e strukturimit, “Mosmarrëveshja” është nga ata librat e papërcaktueshëm jo thjesht në kuptimin e llojit, por edhe të vetë temës apo subjektit që trajton. Nuk e thua dot se është vetëm ese, ndërsa ndeshesh nëpër faqet e tij me fakte të mirëfillta historike të shkruara në stilin e historianit, ndeshesh me synopse

“Kafja në hotel Dajti ku mësuam arratisjen në Francë”, Preç Zogaj tregon bisedën me Kadarenë në 1990: Ikja e tij prishi projektin e regjimit për ndryshim
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

“Kafja në hotel Dajti ku mësuam arratisjen në Francë”, Preç Zogaj tregon bisedën me Kadarenë në 1990: Ikja e tij prishi projektin e regjimit për ndryshim

Arratisja e Kadaresë në Francë në vjeshtën e vitit 1990. Nga libri “Filllimet” i Preç Zogajt Herën e tretë Kadareja erdhi në redaksi kur libri “Ëndrra mashtruese” ishte bërë gati për t’u nisur në shtypshkronjë. Na ftoi për kafe në hotel Dajti mua dhe Agrim Isakun. Për mua ishte një nder, por edhe Isaku që

“Në Shqipëri të kujtojnë vetëm të këqijat”/ Filmimet e rralla, Kadare dhe Agolli rrëfejnë përplasjet dhe pakënaqësitë mes tyre
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

“Në Shqipëri të kujtojnë vetëm të këqijat”/ Filmimet e rralla, Kadare dhe Agolli rrëfejnë përplasjet dhe pakënaqësitë mes tyre

Në “Top Story” u publikua mbrëmë një video e vjetër nga një takim i dy mendjeve të ndritura që nuk jetojnë më, Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli. Teksa takimin e nisin me një përqafim, ata sqarojnë përplasjet dhe pakënaqësitë mes tyre, por theksojnë edhe respektin për njëri tjetrin. Kadare sjell në vëmendje një intervistë që

Lamtumirë kolosi i letrave shqipe, Ismail Kadare! Shkrimtari përcillet mes duartrokitjeve për në banesën e fundit – Balkanweb.com – News24
-Kulturë, Fillimi

Lamtumirë kolosi i letrave shqipe, Ismail Kadare! Shkrimtari përcillet mes duartrokitjeve për në banesën e fundit – Balkanweb.com – News24

Përcillet mes duartrokitjeve për në banesën e fundit kolosi i letrave shqipe, Ismail Kadare, i cili u nda nga jeta të hënën në moshën 88-vjeçare. Ashtu siç ishte përcaktuar, në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit u mbajtën homazhet publike për Kadarenë dhe një ceremoni shtetërore, ndërsa më pas nisi kortezhi për përcjelljen në varreza.

“Komunistët e lavdërojnë se e thjeshtojnë, antikomunistët me po aq zjarr…”, Artan Fuga: Sot Kadare kreu aktin e fundit sublim, shpalli pavarësinë e kulturës nga politika
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

“Komunistët e lavdërojnë se e thjeshtojnë, antikomunistët me po aq zjarr…”, Artan Fuga: Sot Kadare kreu aktin e fundit sublim, shpalli pavarësinë e kulturës nga politika

Në këtë ditë të fundit që trupi i Tij është edhe pak orë mes nesh, ndodhi ajo që pritej, u shfaq dora e fundit që Ai na jep për t’u emancipuar! Komunistë e lavdërojnë sepse e thjeshtojnë atë që Ai krijoi te idealet e tyre. Antikokomunistë që e lavdërojnë me po aq zjarr sepse ai

I jepet lamtumira e fundit të madhit Ismail Kadare! Rama dhe bashkëshortja e tij marrin pjesë në homazhe
-Kulturë, Kryesore, Të Fundit

I jepet lamtumira e fundit të madhit Ismail Kadare! Rama dhe bashkëshortja e tij marrin pjesë në homazhe

I jepet sot lamtumira e fundit shkrimtarit Ismail Kadare, gjeniu i letrave shqip. Në homazhet e zhvilluara në Teatrin e Operas dhe Baletit kanë marrë pjesë familjarë, miq, dashamirës dhe figura të larta të shtetit. Lamtumirën e fundit ia ka dhënë edhe kreu i qeverisë Edi Rama, i cili ka marrë pjesë në homazhe bashkë

Scroll to Top