TikTak.al

Lajme / Asociacioni

Kosova nuk dërgon asnjë draft në Kushtetuese, derisa s’ ka garancione që të zbatohet marrëveshja bazë
Lajme / Asociacioni

Kosova nuk dërgon asnjë draft në Kushtetuese, derisa s’ ka garancione që të zbatohet marrëveshja bazë

Deputeti i Vetëvendosjes, Adnan Rrustemi është shprehur se Qeveria e Kosovës nuk do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese asjnë draft të asociacionit, derisa të përmbushet marrëveshja bazë. Rrustemi tha se draft statuti i asociacionit është kusht politik i orëve të fundit. “Kosova është e gatshme për t’i përmbushur detyrimet e marrëveshjes bazë të Brukselit, por

S’më është prezantuar ende formalisht
Lajme / Asociacioni

S’më është prezantuar ende formalisht

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në konferencën për media në Drenas është pyetur edhe rreth propozimit të kryeministrit Albin Kurti, që emisari sllovak, Miroslav Lajçak, duhet ta dërgojë në Komision të Venecias Draftin e BE për Asociacionin. Osmani ka thënë se për një ide të tillë të Kurtit ende s’është e njoftuar formalisht dhe tek

Pafytyrësi e Qeverisë, thonë se Asociacioni është Republikë Srpska por do ta themelojnë
Lajme / Asociacioni

Pafytyrësi e Qeverisë, thonë se Asociacioni është Republikë Srpska por do ta themelojnë

Petrit Hajdari, anëtar i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, ka kritikuar ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvallën, duke e quajtur “çakallë të Kurtit”, e cila ka thënë se Asociacioni është Republika Sërbska, ndonëse shkruan ai, Qeveria është e gatshme ta bëjë me kushtin që pakon e pranon Serbia, përcjell Reporteri.net. “Nga fshehja në

Scroll to Top