TikTak.al

Lajme / Dialogu Kosovë-Serbi

Një vit nga Marrëveshja e Ohrit – Borrell e Stano shprehin keqardhje për progresin e kufizuar në zbatimin e saj
Lajme / Dialogu Kosovë-Serbi

Një vit nga Marrëveshja e Ohrit – Borrell e Stano shprehin keqardhje për progresin e kufizuar në zbatimin e saj

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë të dielën se tani është koha që Kosova dhe Serbia t’i japin fund krizës dhe tensioneve dhe të ecin përpara në një “epokë të re evropiane” duke e zbatuar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore. Deklarata u dha meqenëse sot shënohet përvjetori i parë i

Vetëperceptimi i Vuçiqit si president i ‘botës serbe’ nuk i kontribuon dialogut
Lajme / Dialogu Kosovë-Serbi

Vetëperceptimi i Vuçiqit si president i ‘botës serbe’ nuk i kontribuon dialogut

Ish-diplomatja amerikane, Jennifer Brush, e cila më herët ka shërbyer si zëvendësshefe e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, nuk është optimiste se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë duan zgjidhje në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve. Ajo thotë se, derisa presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, “e sheh veten si president të ‘botës

Scroll to Top