TikTak.al

Lajme / Faza finale

“Progres në Asociacion” para KiE-së, Kosova kërkon të mos përzihen anëtarësimi në Këshillin e Evropës me normalizimin me Serbinë
Lajme / Faza finale

“Progres në Asociacion” para KiE-së, Kosova kërkon të mos përzihen anëtarësimi në Këshillin e Evropës me normalizimin me Serbinë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti bëri thirrje të hënën që anëtarësimi në Këshillin e Evropës të mos ngatërrohet me normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë pasi, sipas tij, këto procese nuk e ndihmojnë njëri tjetrin. Ai i bëri këto komente përmes një komunikate për shtyp pas një takimi me diplomatët e Quint-it dhe shefin e zyrës

Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj
Lajme / Faza finale

Kosova ta dërgojë draftin e Asociacionit në Kushtetuese para votimit në maj

Gerald Knaus, nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet, thotë se votimi pro Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të Këshillit të Evropës, është “sinjali më i fuqishëm i mundshëm” që mori vendi në rrugën drejt anëtarësimit në këtë organizatë. Por, duke folur për Radion Evropa e Lirë, ai thotë se qeveritë e shumë shteteve nuk kanë vendosur

Scroll to Top