TikTak.al

Lajme / Ndikimi rus

SHBA-ja dhe BE-ja me mekanizëm të përbashkët për luftimin e propagandës në Ballkan
Lajme / Ndikimi rus

SHBA-ja dhe BE-ja me mekanizëm të përbashkët për luftimin e propagandës në Ballkan

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë lansuar Mekanizmin e Koordinuar për Ballkanin Perëndimor, që fokusohet ekskluzivisht në luftimin e manipulimit të informacionit nga shtetet e huaja dhe ndikimit (FIMI), që përfshin dezinformimin dhe propagandën. Ky mekanizëm, sipas Departamentit amerikan të Shtetit, do të forcojë integritetin e informacionit në Ballkanin Perëndimor, transmeton REL. “Mekanizmi do

Rusia dhe Serbia bashkë kundër shteteve që po e mbështesin Ukrainën
Lajme / Ndikimi rus

Rusia dhe Serbia bashkë kundër shteteve që po e mbështesin Ukrainën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën britanike “The Times” ka thënë se Rusia po punon me Serbinë kundër vendeve ballkanike që po e mbështesin Ukrainën. “Rusia po punon me Serbinë në fushata dezinformuese dhe sulme kibernetike kundër vendeve ballkanike që po mbështesin Ukrainën, ka paralajmëruar kryeministri kosovar”, thuhet në artikullin e

Scroll to Top