TikTak.al

Lajme / Postimi i tij

Shtetet anëtare të KiE-së iu përulen Serbisë
Lajme / Postimi i tij

Shtetet anëtare të KiE-së iu përulen Serbisë

Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, ka bërë një reagim lidhur me mos-përfshirjen e Kosovës në rendin e ditës në Komitetin e Ministrave të Këshillit të Evropës, duke thënë se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për t’u bërë anëtare. Ai në profilin e tij në “X”, shkruan se shtetet anëtare të Këshillit të Evropës iu kanë

Përkrah kancelarit Sholz mbështetëm dy socialdemokratë
Lajme / Postimi i tij

Përkrah kancelarit Sholz mbështetëm dy socialdemokratë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Berlin njofton se ka qenë pjesë e konferencës së nivelit të lartë të Partisë së Socialistëve Evropianë dhe nga aty ka shprehur mbështetjen për kandidatët socialdemokratë Katarina Barley dhe Nicolas Schmit. Ai vlerëson se “vota për ta, është e domosdoshme për mbrojtjen e vlerave e

Do të kërkojmë drejtësi deri në fund
Lajme / Postimi i tij

Do të kërkojmë drejtësi deri në fund

Dy javë pas fillimit të bombardimeve të NATO-s më 24 mars 1999, fushatat kriminale të Serbisë për spastrimin etnik të Kosovës nga shqiptarët vendas, shkuan duke u ashpërsuar dhe intensifikuar. Kryeministri Albin Kurti ka përkujtuar se më 7 prill 1999, forca të armatosura policore dhe ushtarake të Serbisë sulmuan fshatin Abri e Epërme të Drenasit

Vuçiq apo Radoiçiq do të përfundojë në burg i pari?
Lajme / Postimi i tij

Vuçiq apo Radoiçiq do të përfundojë në burg i pari?

Kryetari i Partisë Republikane të Serbisë, Nikola Sanduloviq, ka komentuar deklaratën e emisarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i cili ka thënë se Milan Radoiçiq duhet të arrestohet dhe se për të ekziston një fletarrestim ndërkombëtar. Escobar, duke u përgjigjur në pyetjen nëse SHBA do t’i bëjë presion Serbisë për ekstradimin e Radoiçiqit në

E vlerësojmë mbështetjen e Shqipërisë
Lajme / Postimi i tij

E vlerësojmë mbështetjen e Shqipërisë

Presidenti Bajram Begaj, me rastin e shënimit të dyvjetorit të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës, tha se Shqipëria mbetet aleat i palëkundur i Ukrainës, duke mbrojtur së bashku këto parime universale. “Dy vjet pas agresionit ushtarak të paprovokuar dhe të padrejtë të Rusisë kundër Ukrainës, ne qëndrojmë me frikë nga lufta e guximshme e popullit

Scroll to Top