TikTak.al

Lajme / Siguria

Gjermania do t’i katërfishojë forcat e saj në Kosovë
Lajme / Siguria

Gjermania do t’i katërfishojë forcat e saj në Kosovë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se shteti i tij do t’i katërfishojë forcat e saj në kuadër të KFOR-it në Kosovë. Rohde tha se ky është një reagim pas zhvillimeve në Banjskë, teksa theksoi se më herët kanë pasur 70 pjesëtarë në Kosovë, ndërsa tani kanë 300. “Situata e sigurisë këtu

Evropa duhet të jetë e gatshme ndaj kërcënimeve të Rusisë
Lajme / Siguria

Evropa duhet të jetë e gatshme ndaj kërcënimeve të Rusisë

Delegacioni i Kosovës i udhëhequr nga zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në përbërje të të cilit është ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, drejtori i AKI-së, Petrit Ajeti dhe përfaqësues nga FSK-ja, po marrin pjesë në konferencën dyditore “Defence 24 Day”. Konferenca u kushtohet çështjeve që lidhen me mbrojtjen dhe

Orientimi ynë drejt NATO-s, i pashmangshëm
Lajme / Siguria

Orientimi ynë drejt NATO-s, i pashmangshëm

Ministria e Mbrojtjes e Kosovës thotë se Forca e Sigurisë së Kosovës po ngritet falë punës dhe angazhimit të secilit pjesëtarë dhe se orientimi drejt NATO-s, është i pashmangshëm, shkruan Reporteri.net. “Sukseset e oficerëve e nënoficerëve të Kosovës në shkollime, stërvitje, misione e gara jashtë vendit janë treguesi më i mirë se FSK po ngritet

Nuk ekziston ndonjë kërcënim real nga Serbia, e ardhmja e Kosovës është në NATO
Lajme / Siguria

Nuk ekziston ndonjë kërcënim real nga Serbia, e ardhmja e Kosovës është në NATO

Ish-komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Byhler ka deklaruar se Kosova është në një situatë të rehatshme në aspektin strategjik dhe se nuk ekziston ndonjë kërcënim real, prandaj sipas tij qytetarët nuk kanë arsye të frikësohen. Megjithatë ai theksoi se është shqetësuese lufta hibride e Rusisë në Evropë. “Ne duhet të jemi të qartë se Rusia

Kroacia i premton mbështetje Kosovës
Lajme / Siguria

Kroacia i premton mbështetje Kosovës

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci dhe homologu i tij kroat Ivan Anushiq kanë shprehur gatishmërinë për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes, përcjell Reporteri.net. Maqedonci ka thënë se prezenca e ushtarakëve kroat është kruciale dhe shumë e rëndësishme për vendin. Ai ka thënë se prezenca ushtarake kroate në kuadër të KFOR-it ka kontribuar në ruajtjen dhe

Shqipëria zgjat deri në 2027 pjesëmarrjen e trupave ushtarake në KFOR
Lajme / Siguria

Shqipëria zgjat deri në 2027 pjesëmarrjen e trupave ushtarake në KFOR

Këshilli i Ministrave të Shqipërisë vendosi shtyrjen deri në 31 dhjetor 2027, të pjesëmarrjes së Forcave të Armatosura të Shqipërisë në operacionin ushtarak ndërkombëtar KFOR në Kosovë. Në mbledhjen e së mërkurës, Këshilli i Ministrave miratoi disa ndryshime në vendimin “Për pjesëmarrjen e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë në operacionin ushtarak ndërkombëtar KFOR

Vazhdojmë të ofrojmë mjedis të sigurt për qytetarët e Kosovës
Lajme / Siguria

Vazhdojmë të ofrojmë mjedis të sigurt për qytetarët e Kosovës

Komandanti i misionit paqeruajtës të aleancës në Kosovë, KFOR, Ozkan Ulutash është takuar sot me ambasadorin italian në Kosovë, Antonio De Riu, në Ambasadën Italiane në Prishtinë, ku kanë diskutuar për situatën e sigurisë, shkruan Reporteri.net. Në njoftim thuhet se Gjeneralmajor Ulutash ndau pikëpamjet me ambasadorin De Riu mbi tendencat më të fundit të sigurisë

Scroll to Top