TikTak.al

-Maqedoni

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së – Balkanweb.com – News24

Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si akt moral dhe në përputhje me statutin e partisë. “Ju informojmë se në seancën e sotme të Bordit Ekzekutiv të LSDM-së, kryetari Dimitar Kovaçevski konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e kishte

Shfuqizoni vendimin e Bujar Osmanit për Srebrenicën! – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Shfuqizoni vendimin e Bujar Osmanit për Srebrenicën! – Balkanweb.com – News24

Kryetari i partisë “Maqedonasit në Serbi”, Goran Ilijevski, i ka dërguar letër Presidentes së re, Gordana Siljanovska Davkova, sic thuhet, të distancohet nga “veprimi i pamatur” i Ministrit të Jashtëm, Bujar Osmani dhe ta shfuqizojë vendimin për shpalljen e gjenocidit në Srebrenicë. Para votimit të Rezolutës më 2 Maj,sic njofton KlanM, Ministri Osmani deklaroi se

Betohet Presidentja e Maqedonisë së Veriut, ambasadorja greke braktis seancën pasi Silianovska iu referua shtetit me termin… – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Betohet Presidentja e Maqedonisë së Veriut, ambasadorja greke braktis seancën pasi Silianovska iu referua shtetit me termin… – Balkanweb.com – News24

Presidentja e zgjedhur e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silianovska, ka bërë betimin në një seancë të posaçme të Kuvendit maqedonas. Silianovska gjatë betimit e quajti vendin “Maqedonia”, edhe pse në tekstin e betimit, të cilin e lexoi kryetari i Kuvendit në largim, Jovan Mitreski, i bëri thirrje Silianovskës që ta përsërisë atë si “Maqedonia e

Masat e BE-së dhe SHBA-së duhet të jenë alarm për klasën politike kosovare, sidomos për Kurtin – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Masat e BE-së dhe SHBA-së duhet të jenë alarm për klasën politike kosovare, sidomos për Kurtin – Balkanweb.com – News24

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, deklaroi se klasa politike e Kosovës, e ne veçanti Qeveria e Kosovës duhet të jenë në alarm nga vendosja e sanksioneve, tashmë një vit ndaj Kosovës, nga Bashkimi Evropian (BE) dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA). Ai ka thënë se nuk

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Mbyllet numërimi, ja si ndahen mandatet në Kuvend. Rezultati për koalicionin me partitë shqiptare – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Mbyllet numërimi, ja si ndahen mandatet në Kuvend. Rezultati për koalicionin me partitë shqiptare – Balkanweb.com – News24

VMRO-DPME fitoi zgjedhjet parlamentare të 8 majit në Maqedoninë e Veriut. Forca politike opozitare rikthehet në pushtet pas dy mandatesh. Me 43,23% të votave të fituara, VMRO-DPMNE do të ketë në Kuvendin e ri 58 deputetë. Të dytët janë koalicioni “Fronti Evropian” (BDI dhe Aleanca për shqiptarët) me 13,78%, të cilët do të kenë 19 deputetë

Numërohen votat në Maqedoninë e Veriut/ VMRO rikthehet në pushtet, BDI del forcë e dytë, lë pas LSDM dhe koalicionin VLEN – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Numërohen votat në Maqedoninë e Veriut/ VMRO rikthehet në pushtet, BDI del forcë e dytë, lë pas LSDM dhe koalicionin VLEN – Balkanweb.com – News24

Janë numëruar rreth 98% e votave të zgjedhjeve Parlamentare në Maqedoninë e Veriut. Pas dy mandatesh në opozitë, VMRO-DPMNE me kryetar Hristian Mickoskin ka fituar zgjedhjet e 8 majit duke u rikthyer në pushtet. VMRO ka marrë 43.15% ose 417 964 vota. 59 deputetë do të ketë VMRO në Kuvendin e ri të RMV. LSDM

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ja si ndahen mandatet në Kuvend – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ja si ndahen mandatet në Kuvend – Balkanweb.com – News24

VMRO-DPME fitoi zgjedhjet parlamentare të 8 majit në Maqedoninë e Veriut. Forca politike opozitare rikthehet në pushtet pas dy mandatesh. Me 43.21% të votave të fituara, VMRO-DPMNE do të ketë në Kuvendin e ri 59 deputetë. Të dytët janë koalicioni “Fronti Evropian” (BDI dhe Aleanca për shqiptarët) me 14%, të cilët do të kenë 19 deputetë

Fillojmë menjëherë negociatat për qeverinë e re me VMRO-DPMNE – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Fillojmë menjëherë negociatat për qeverinë e re me VMRO-DPMNE – Balkanweb.com – News24

“Koalicioni VLEN doli fitues në të gjitha komunat me shumicë shqiptare. Nesër nisin negociatat për qeverinë e re mes VMRO-DPMNE-së dhe Koalicionit VLEN. Urime të gjithë shqiptarëve, urime të gjithë qytetarëve”.  Kështu u shpreh kreu i partisë BESA dhe drejtuesi i koalicionit opozitar shqiptar, VLEN, Bilall Kasami në mesazhin e parë drejtuar zgjedhësve, teksa numërimi

Gordana Stiljanovska e VMRO zgjidhet Presidente e Maqedonisë së Veriut me mbi 65% të votave, humbje e thellë për Pendarovksin – Balkanweb.com – News24
-Maqedoni, Fillimi

Gordana Stiljanovska e VMRO zgjidhet Presidente e Maqedonisë së Veriut me mbi 65% të votave, humbje e thellë për Pendarovksin – Balkanweb.com – News24

Kandidatja e partisë opozitare, Gordana Silanovska-Davkova, shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale që u mbajtën në Maqedoninë e Veriut më 8 maj, ndërsa rivali i saj, Stevo Pendarovski, pranoi humbjen. Kur janë numëruar 97% e votave, Stiljanovska kryeson me 65.07%, kundrejt 29.27% që ka marrë Stevo Pendarovski. Kandidatja e VMRO-DPMNE numëron plot 539 686 vota. Presidenti

Scroll to Top