TikTak.al

Maqedonia e Veriut

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, të mërkurën rivotohet në disa qendra votimi
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, të mërkurën rivotohet në disa qendra votimi

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut të shtunën caktoi datën 22 maj për rivotimin në shtatë qendra zgjedhore pasi Gjykata Administrative i hodhi poshtë ankesat e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Frontit Evropian. Partitë e koalicionit u ankuan kundër mundësisë së përsëritjes së procesit ndërsa vendimin e KSHZ-së e quajtën një skenar në

BE: Keqardhje që presidentja e re e Maqedonisë së Veriut nuk përdori emrin kushtetues të vendit
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

BE: Keqardhje që presidentja e re e Maqedonisë së Veriut nuk përdori emrin kushtetues të vendit

Zonja Davkova është presidentja e parë grua në Maqedoninë e Veriut dhe e gjashta që nga pavarësia në vitin 1991. Presidentja e re është profesore univeristeti dhe një nga hartueset e kushtetutës së vendit. Gjatë betimit në parlament ajo nuk e përdori referencën “Maqedoni e Veriut” siç është në kushtetutë, por emrin e vjetër “Maqedoni”.

Kriza diplomatike mes Athinës dhe Shkupit/ Ambasadorja e Greqisë ikën nga salla pas betimit të Siljanovskës, vjen reagimi zyrtar: Sot u shkel marrëveshja…
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Kriza diplomatike mes Athinës dhe Shkupit/ Ambasadorja e Greqisë ikën nga salla pas betimit të Siljanovskës, vjen reagimi zyrtar: Sot u shkel marrëveshja…

Kriza diplomatike mes Athinës dhe Shkupit nuk vonoi aspak. Në fillim ka qenë ambasadorja e Greqisë në kryeqytetin e fqinjit verior që është larguar menjëherë nga salla ku bënte betimin presidentja e re e zgjedhur e Maqedonisë së Veriut Gordana Silanovska-Davkova pasi  në fjalimin e saj nuk ka përdoru emrin kushtetues të vendit, që buron

BDI nis festën në sheshin “Skënderbeu” në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti, ky nuk është provokim
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

BDI nis festën në sheshin “Skënderbeu” në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti, ky nuk është provokim

Një numër i madh i simpatizantëve të BDI-së janë grumbulluar në Sheshin Skenderbeu në Shkup për të festuar. Mes të pranishmëve ishin edhe Artan Grubi dhe Nazim Bushi. Grubi tha se fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti, pasi ky shesh është ndërtuar nga ata. “U çlirua Çairi, fitoi Maqedonia Evropiane. Me gjithë ato obstruksione, me gjithë

Të shtëna me armë zjarri në Maqedoninë e Veriut/ Shenjestra kryetari i komunës, por e pësojnë dy punonjës
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Të shtëna me armë zjarri në Maqedoninë e Veriut/ Shenjestra kryetari i komunës, por e pësojnë dy punonjës

Kryetari i Haraçinës në Maqedoninë e Veriut u bë sot shenjestër e të shtënave me armë, ku si pasojë e plumbave, kanë mbetur dy persona të plagosur. Sipas informacioneve të para, të plagosur kanë mbetur nëpunësi i Komunës dhe shoferi i kryetarit të Komunës, raporton Alsat. Autori që ka kryer sulmin, dyshohet se është person

Grupi i Ziadin Selës i bashkohet BDI-së, Ali Ahmeti: Do bëjmë histori
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Grupi i Ziadin Selës i bashkohet BDI-së, Ali Ahmeti: Do bëjmë histori

Krahu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka vendosur t’i bashkohet koalicionit zgjedhor të udhëhequr nga Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoninë e Veriut. Delegatët e Kuvendit Qendror të këtij krahu të ASH-së vendosën ta pranojnë ofertën e Ali Ahmeti për të dalë bashkë në zgjedhjet presidenciale të 24 prillit dhe ato parlamentare të 8

Kandidati i BDI për president, Bujar Osmani: Rusia nuk është miku ynë, për ne Dielli lind në Perëndim
Kosova dhe Rajoni, Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Kandidati i BDI për president, Bujar Osmani: Rusia nuk është miku ynë, për ne Dielli lind në Perëndim

Ministri i Jashtëm dhe njëherit kandidat i BDI-së për President, Bujar Osmani në fjalimin e tij para të pranishmëve në Kale theksoi se populli shqiptar dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë të përcaktuar për BE dhe vlerat e familjes evropiane. Ai thotë se si Presindet i ardhshëm do të punojë që vendi

Shkup: Parlamenti në seancë për miratimin e dy ministrave të rinj nga Aleanca për Shqiptarët
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Shkup: Parlamenti në seancë për miratimin e dy ministrave të rinj nga Aleanca për Shqiptarët

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut hapi sot seancën për miratimin e dy ministrave të rinj të Shëndetësisë dhe të Shoqërisë Informatike dhe Administatës, pas shkarkimit të premten të ministrave të cilët udhëhiqnin këto dy sektorë. Ministrat e rinj, Ilir Demiri dhe Naim Bajrami janë propozuar nga krahu i ish-kryetarit të Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.

Vazhdon seanca maratonë me debate për shkarkimin e ministrave shqiptarë në Maqedoninë e Veriut
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Vazhdon seanca maratonë me debate për shkarkimin e ministrave shqiptarë në Maqedoninë e Veriut

Vazhdon ende seanca maratonë për shkarkimin e dy ministrave shqiptarë në Maqedoninë e Veriut, Fatmir Mexhiti dhe Azir Aliu. Pavarësisht se salla e Kuvendit është gati e zbrazët, nga foltorja flasin deputetët e VMRO-së të cilët thanë që ministri Mexhiti dhe Aliu janë “kurban” të rradhës të BDI-së. Vërejtjet dhe akuzat e deputetëve u drejtuan

Kush është Talat Xhaferi, nga nisja e karrierës ushtarake deri te zgjedhja si kryeministër i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut
Kryesore, Maqedonia e Veriut, Të Fundit

Kush është Talat Xhaferi, nga nisja e karrierës ushtarake deri te zgjedhja si kryeministër i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut

Me 63 vota pro, tre kundër dhe asnjë abstenim, Talat Xhaferi u zgjodh kryeministër i Qeverisë teknike të Maqedonisë së Veriut, duke u bërë shqiptari i parë që do të mbajë këtë post në këtë shtet. Ai do të jetë kryeministër në tre muajt e ardhshëm, deri në përfundimin e zgjedhjeve. Qeveria teknike e Xhaferit

Scroll to Top