TikTak.al

OP-ED

Rezoluta e Ramës: 1604 fjalë dhe asnjë kuptim
OP-ED

Rezoluta e Ramës: 1604 fjalë dhe asnjë kuptim

Alfred Lela Në 1604 fjalë të tekstit të Rezolutës së grupit parlamentar socialist, lexo Edi Ramës, nuk gjendet as edhe njëherë për be fjala ‘zgjedhje’. Pikërisht te kjo kujë e ka varur komunikimin publik, me të drejtë, opozita e vendit që prihet nga Sali Berisha. Një tjetër kalë beteje i opozitës ka qenë dhe mbetet

Ungjilli sipas Ramës dhe Veliajt
OP-ED

Ungjilli sipas Ramës dhe Veliajt

Alfred Lela Arben Ahmetaj, një prej pjesëmarrësve në ndërtimin e ngrehinës së Rilindjes dhe qeverisë së saj, u bë, në ironi të fatit, edhe një prej atyre që i hoqën kësaj ndërtese gurin e qoshes. Arratia e tij la pas, jo vetëm vilat me dhoma gjumi, në të cilat kishte sirtarë dhe në të cilët

Veliaj si outsider në PS e Ramës (Bllokut) dhe lufta për trashëgiminë
OP-ED

Veliaj si outsider në PS e Ramës (Bllokut) dhe lufta për trashëgiminë

Alfred Lela Rezistenca e grupit parlamentar socialist për të mos e dorëzuar Olta Xhaçkën, është një ndër shenjat e qarta se në Rilindje ka disa shtresëzime politike që flejnë gjumin e trazuar të miteve të tyre të krijimit. Të gjitha janë nën mbikqyrjen e Edi Ramës, kryeministër fuqiplotë, dhe impostimi politik ndaj tyre vjen pikërisht

Justicialismi: Drejtësi e re apo drejtësi e Rilindur?
OP-ED

Justicialismi: Drejtësi e re apo drejtësi e Rilindur?

Alfred Lela Skandali i radhës-janë bërë aq të shumtë sa nuk i lënë as radhë njëri-tjetrit-, zbuloi të njëjtin problem sistemik, si në qeveri ashtu edhe në bashkinë më të madhe në vend që drejtohet nga Erion Veliaj. Një duzinë drejtorësh të lartë, të grumbulluar rreth një korporate privato-bashkiake të emërtuar 5D, shërbenin si manovratorë

Faza e fundit e çdo regjimi: qesharakja
OP-ED

Faza e fundit e çdo regjimi: qesharakja

Alfred Lela Në romanet e autorëve latino-amerikanë caudillo-t abuzivë, në fund të moshës dhe karrierës kthehen në impotentë që lagin shtratin. Në fund të Luftës së Ftohtë, diktatori rumun Çaushesku, që për disa dekada sundoi me dorë të hekurt, pati një vdekje tragjikomike. Manule Noriega përjetoi gjithashtu një fund qesharak. Në kontekstin që don të

Alex Soros në samitet e Ramës, si emblemë e “Shoqërisë së Shqyer”
OP-ED

Alex Soros në samitet e Ramës, si emblemë e “Shoqërisë së Shqyer”

Alfred Lela Edi Rama huazoi prej Tony Blair, një ndër shumë imitimet, konceptin e Partneritetit Publik Privat, të famshmet “PPP”. Ky ‘novacion’, ne parim, bashkon në një sipërmarrjen eficente private me burimet shtetërore. Në rastin e Shqipërisë u kthye në ndoshta dështimin dhe dëmin më të madh të qeverisjes. Rasti britanik, që donte të anullonte

Protesta e 20 shkurtit, si shenjë se opozita projekton normalitet
OP-ED

Protesta e 20 shkurtit, si shenjë se opozita projekton normalitet

Alfred Lela Mbrëmë, falë elektrizimit që prodhoi protesta e opozitës, kishte më shumë entuziazëm se sa mban prej kohësh mitra e lodhur e ngjarjeve shqiptare. Pjesëmarrja trajtohej si jonormale dhe krahasimi bëhej me 7 korrikun 2022, një demonstrim shprese dhe fuqie, i cili ende kujtohet me notalgji në qarqet opozitare në Shqipëri. Debati për numrat

Scroll to Top