TikTak.al

Rajon

Kroacia me qeveri të re, Plenkoviq për herë të tretë kryeministër
Rajon

Kroacia me qeveri të re, Plenkoviq për herë të tretë kryeministër

Kroacia ka zgjedhur të premten qeverinë e re, të kryesuar nga Andrej Plenkoviq i partisë Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ). Parlamenti kroat votoi për një qeveri të re me 79 vota, ndërsa një deputet abstenoi dhe 61 deputetë votuan kundër. Pas kësaj, kryeministri dhe ministrat bënë betimin, raporton index.hr. Votimit i parapriu një diskutim gjithë-ditor, dhjetë

Serbia dëshiron të kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në Mal të Zi dhe Bosnje e Hercegovinë
Rajon

Serbia dëshiron të kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në Mal të Zi dhe Bosnje e Hercegovinë

Përfaqësuesi në Parlamentin Evropian (PE) Tonino Picula vlerësoi se në kontekstin e tensioneve gjeopolitike dhe jostabilitetit në rajon, Perëndimi nuk po heq dorë nga qasja “mos u tund” në Ballkan. Picula, përndryshe raportues i përhershëm i PE për Malin e Zi që nga tetori 2019 dhe shef i grupit punues për Ballkanin Perëndimor që nga

Vuçiq telefonatë me Scholz’in, ankohet se Kosova s’e themelon Asociacionin
Rajon

Vuçiq telefonatë me Scholz’in, ankohet se Kosova s’e themelon Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, njoftoi për një bisedë telefonike të zhvilluar me Kancelarin Federal të Gjermanisë, Olaf Scholz, me të cilin, mes tjerash, tha se kanë diskutuar edhe për çështje të dialogut të normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Vuçiq, siç tha ai në postimin e tij në Facebook, i ka thënë Scholz-it, se “Prishtina këmbëngulshëm

Bora zbardh Bosnjë e Hercegovinën
Rajon

Bora zbardh Bosnjë e Hercegovinën

Edhe pse është gjysma e dytë e prillit dhe sipas kalendarit është pranverë, mëngjesin e sotëm në kryeqytetin e Bosnje Hercegovinës çatitë janë mbuluar me borë. Në këto momente në pjesë të Bosnjës ende po bie ende borë. Në male, Igman dhe Bjelasnicë ka shumë borë. Nën mbulesën e borës janë edhe Travnik, Tuzla, Jajce.

Vuçiq për “disa arsyeje” thërret për nesër mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, njëra prej tyre sulmi në Moskë
Rajon

Vuçiq për “disa arsyeje” thërret për nesër mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, njëra prej tyre sulmi në Moskë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq po raportohet se ka thirrur për nesër mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Sipas raportimeve të medieve serbe, që kryesisht kontrollohen nga regjimi i Beogradit, arsyeja e mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare nesër ka të bëjë me ngjarjen e sotme në Moskë, shkruan gazeta online Reporteri.net. Megjithatë, vet Vuçiq ka

Ana Bërnabiq zgjidhet kryetare e Kuvendit të Serbisë
Rajon

Ana Bërnabiq zgjidhet kryetare e Kuvendit të Serbisë

Ish-kryeministrja dhe zyrtarja e Partisë Progresive Serbe (SNS) në pushtet, Ana Bërnabiq, është zgjedhur të mërkurën kryetare e Kuvendit të Serbisë, shkruan Radio Evropa e Lirë. Nga 158 deputetë të pranishëm në sallë, 153 votuan për, ndërsa pesë ishin kundër emërimit të saj. Ana Bërnabiq u propozua nga SNS-ja, një parti e cila, së bashku

LSDM zyrtarizon Pendarovskin si kandidat për president
Rajon

LSDM zyrtarizon Pendarovskin si kandidat për president

Bordi ekzekutiv i LSDM-së e mbështeti zyrtarisht Stevo Pendarovskin si kandidat për president të shtetit. Bordi Ekzekutiv i LSDM-së në seancën e sotme në qytetin e Shtipit shqyrtoi informacionin për procedurën për kandidatët e mundshëm për kryetar të shtetit për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Sipas kësaj partie, nga të gjitha analizat, diskutimet dhe anketat

Scroll to Top