TikTak.al

-Serbi

Arrestohet një person pasi ‘kërcënoi me vdekje’ presidentin serb Aleksandar Vuçiç – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

Arrestohet një person pasi ‘kërcënoi me vdekje’ presidentin serb Aleksandar Vuçiç – Balkanweb.com – News24

Një shtetas serb është arrestuar pasi kishte kërcënuar me vdekje presidentin Aleksandar Vuçiç, tha Ministria e Punëve të Brendshme të vendit. I dyshuari u identifikua si Dragan Mijatovic nga Sombor, një qytet në kufi me Kroacinë, dhe tha se ai ishte arrestuar nga policia “për shkak të kërcënimit të rrezikimit të sigurisë së Presidentit të

“Dy miqtë e fundit” në Europë/ Pse Hungaria dhe Serbia do t’i shtrojnë tapetin e kuq udhëheqësit kinez Xi – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

“Dy miqtë e fundit” në Europë/ Pse Hungaria dhe Serbia do t’i shtrojnë tapetin e kuq udhëheqësit kinez Xi – Balkanweb.com – News24

Udhëheqësi kinez Xi Jiping do ta kalojë pjesën më të madhe të turneut të tij 5 ditor në Evropë në dy vende të vogla, në gjysmën lindore të kontinentit, një rajon që Pekini e ka përdorur si pikë mbështetëse për të zgjeruar synimet e saj ekonomike në Evropë. Pas qëndrimit në Paris të hënën, nga

Çfarë synon vizita e Presidentit kinez në Serbi? – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

Çfarë synon vizita e Presidentit kinez në Serbi? – Balkanweb.com – News24

Presidenti i Kinës Xi Jiping do të vizitojë këtë javë Serbinë, në kuadër të udhëtimit të tij të parë në Evropë prej 5 vitesh. Beogradi është një prej përfituesve të mëdhenj të investimeve kineze, përfshirë marrjen e ndihmës financiare për një linjë hekurudhore, që e lidh me Budapestin. Megjithatë, eksperti ekonomik Mijat Lakiçeviç, thotë se

Anëtarësimi në KiE, varet nga vullneti i… – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

Anëtarësimi në KiE, varet nga vullneti i… – Balkanweb.com – News24

Ish-ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka deklaruar sot se ka presion perëndimor ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për të ndërmarrë një “hap të pakthyeshëm” drejt formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. “Ka presion për të detyruar Kurtin të bëjë një hap të pakthyeshëm drejt themelimit të Asociacionit. Cili është ai hap?

Reagimi i ndërkombëtarëve, hipokrit – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

Reagimi i ndërkombëtarëve, hipokrit – Balkanweb.com – News24

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka cilësuar si “hipokrit” reagimin e bashkësisë ndërkombëtare në lidhje me një numër të madh të qytetarëve të Kosovës që u ndaluan nga autoritetet serbe në pikat kufitare të Serbisë ditë më parë. Vuçiq tha të premten se në ditët e kaluara “asnjë autobus nuk është ndaluar në kufirin

U kam shkruar letra 14 liderëve europianë, u kërkova të… – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

U kam shkruar letra 14 liderëve europianë, u kërkova të… – Balkanweb.com – News24

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka thënë se Serbia i ka marrë të gjitha masat dhe u ka dërguar letra të gjithë anëtarëve të Këshillit të Evropës, për të parandaluar anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Vuçiç ka thënë se aty është kërkuar që të rishqyrtohet vendimi i Asamblesë Parlamentare në KiE për pranimin e Kosovës.

Njohje të ndërsjellët të simboleve shtetërore – Balkanweb.com – News24
-Serbi, Fillimi

Njohje të ndërsjellët të simboleve shtetërore – Balkanweb.com – News24

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e bëri përmes një deklarate të përbashkët për media me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, i cili gjendet në Paris në një vizitë zyrtare. Macron po ashtu shprehu mbështetjen për integrimin e shteteve të

Scroll to Top