TikTak.al

Shëndetësi

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive
Koronavirus, Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive

Pandemia Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kjo pandemi përmbysi trendin e rritjes së qëndrueshme të jetëgjatësisë, e cila në rang ra me 1.8 vite, përkatësisht në 71.4 vite, i njëjti nivel sa

U tërhoq nga tregu/ 500 mijë doza Astrazeneca, të prodhuar në Indi dhe Suedi u përdorën në Shqipëri, a dhanë pasoja?
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

U tërhoq nga tregu/ 500 mijë doza Astrazeneca, të prodhuar në Indi dhe Suedi u përdorën në Shqipëri, a dhanë pasoja?

Tërheqja e  vaksinës Astrazeneca nga tregu ka shqetësuar të gjithë ata që e kanë aplikuar këtë vaksinë. Në Shqipëri kanë hyrë afro 500 mijë doza të vaksinës Astrazeneca dhe janë aplikuar kryesisht tek mësuesit por edhe qytetarë të tjerë. Instituti i Shëndetit Publik siguron se vaksina Astrazeneca nuk ka dhënë efekte anësore që lidhen me

Mjekët pro dhe kundër projektligjit të ri për nënat surrogato: Do të jetë për gratë që kanë hequr mitrën për arsye mjekësore
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Mjekët pro dhe kundër projektligjit të ri për nënat surrogato: Do të jetë për gratë që kanë hequr mitrën për arsye mjekësore

Projektligji i ri mbi shëndetin riprodhues, i cili ligjëron nënat surrogato në Shqipëri, po kundërshtohet jo vetëm nga opozita, por edhe nga një grup gjinekologësh. Ata e konsiderojnë një projektligj klientelist, sikundër ka të tjerë thonë që ka ardhur kohë për një ligj të ri, i cili rregullon marrëdhëniet e prindërve dhe dhënien mundësi të

Ligji për nënat “surrogato”, ministria e Shëndetësisë bën gati draftin, kundërshton opozita: Shkatërrohet familja!
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Ligji për nënat “surrogato”, ministria e Shëndetësisë bën gati draftin, kundërshton opozita: Shkatërrohet familja!

Në Shqipëri pritet të ligjërohen lindjet me nënë “surrogato” dhe teknikat e riprodhimit të asistuar e njohur si praktika IVF. Në Shqipëri pritet të ligjërohen lindjet me nënë “surrogato” dhe teknikat e riprodhimit të asistuar e njohur si praktika IVF. Ministria e shëndetësisë ka gati tanimë projktligjin i cili pritet të kalojë për diskutim dhe

Pluhuri afrikan krijon një përzierje toksike shumë të rrezikshme për njeriun! Kush rrezikon më shumë dhe çfarë duhet të bëni
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Pluhuri afrikan krijon një përzierje toksike shumë të rrezikshme për njeriun! Kush rrezikon më shumë dhe çfarë duhet të bëni

Në 24 orët e fundit vendi ynë është mbuluar nga një përzierje toksike pluhuri afrikan , i cili, sipas parashikimeve meteorologjike, duket se do të qëndrojë edhe në dy ditët në vijim, duke krijuar kushte të një atmosfere mbytëse. Kjo nuk është hera e parë që shfaqet, por është regjistruar në vitet e mëparshme, ku

Më shumë fëmijë në spitale/ Epidemia e gripit po tërhiqet, por tek vogëlushët po shkakton komplikacione
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Më shumë fëmijë në spitale/ Epidemia e gripit po tërhiqet, por tek vogëlushët po shkakton komplikacione

Kurba e infeksioneve respiratore duket sa ka filluar të zbresë. Gjatë javës që lamë pas, nga 17,738 mijë të prekur që ishin në javën e gjashtë, janë raportuar 15,778 të prekur. Por edhe pse kurba ka nisur një tjetër zbritje ka pasur një rritje të numrit të fëmijëve të shtruar në Urgjencën Pediatrike të moshës

Rikthimi në punë i QSUT, drejtoresha: Brenda pak ditësh nisin kirurgjitë dhe ndërhyrjet neurovaskulare
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Rikthimi në punë i QSUT, drejtoresha: Brenda pak ditësh nisin kirurgjitë dhe ndërhyrjet neurovaskulare

Edhe pse po bëhen 10 ditë nga mosfunksionimi i pjesshëm i urgjencës, në spitalin qendror në spital, ende nuk ka një përgjigje se kur kjo urgjencë do të kthehet në normalitetin e saj të mëparshëm. Më gjasë shërbimet që u ndërprenë nuk do të rikthehen të gjitha njëherësh. “Në mënyrë që ne të vazhdojmë sistemin

Urgjenca ende pa punë/ Ngarkesa nga QSUT shpërndahet te spitali i Traumës dhe ish-Sanatoriumi
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Urgjenca ende pa punë/ Ngarkesa nga QSUT shpërndahet te spitali i Traumës dhe ish-Sanatoriumi

Mos funksionimi i urgjencës në spitalin qendror në QSUT ka bërë që pacientët të shpërndahen në spitalin e Traumës kur kanë probleme gastrointestinale apo kanë nevojë urgjente për ndërhyrje kirurgjikale, ndërsa ata me tension të lartë apo probleme kardiake duhet të shkojnë në ish-Sanatorium e Tiranës. Për qytetarët të cilët nuk njoftojnë 127-tën dhe që

Urgjenca e QSUT-së jashtë funksionit pas zjarrit, Ministria e Shëndetësisë shpjegon ku mund të drejtohen qytetarët nga Tirana dhe rrethet
Kryesore, Shëndetësi, Të Fundit

Urgjenca e QSUT-së jashtë funksionit pas zjarrit, Ministria e Shëndetësisë shpjegon ku mund të drejtohen qytetarët nga Tirana dhe rrethet

Shërbimi i urgjencës pranë Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” vazhdon të ofrohet në Spitalin Universitar të Traumës dhe në Qendrën Spitalore Rajonale e Tiranës “Shefqet Ndroqi”, pasi godina vazhdon të jetë jashtë funksionit, për shkak të zjarrit që ra disa ditë më parë. Ndërsa qytetarët e Gjirokastrës, Vlorës, Fierit e Beratit do marrin urgjencën kardiologjike

Scroll to Top