TikTak.al

Shkencë

BE heton kompaninë “Meta” lidhur me shqetësimet për mbrojtjen e fëmijëve – Balkanweb.com – News24
Fillimi, Shkencë

BE heton kompaninë “Meta” lidhur me shqetësimet për mbrojtjen e fëmijëve – Balkanweb.com – News24

Komisioni Evropian njoftoi sot se ka hapur hetimet ndaj kompanisë “Meta” lidhur me shqetësimet për mbrojtjen e fëmijëve në lidhje me platformat e saj Facebook dhe Instagram. “Hetimet kanë të bëjnë me shqetësimet se dy platformat mund të shfrytëzojnë dobësitë dhe mungesën e përvojës së të miturve dhe të shkaktojnë varësi te ata”, sipas një

As fytyra, as gishtat, smartphonët e së ardhmes do të zhbllokohen me frymën tuaj – Balkanweb.com – News24
Fillimi, Shkencë

As fytyra, as gishtat, smartphonët e së ardhmes do të zhbllokohen me frymën tuaj – Balkanweb.com – News24

Më shumë se shenjat e gishtërinjve apo njohja e fytyrës në të ardhmen, telefonat inteligjentë tanë do të zhbllokohen me frymën tone, shkruan focus.it. Çdo individ, në fakt, është i pajisur me një mënyrë unike për të lejuar ajrin të rrjedhë nga goja, për shkak të konformimit të ndryshëm të rrugëve të frymëmarrjes, faringut, laringut

Microsoft investon 1,5 miliardë dollarë në kompaninë e IA G42 – Balkanweb.com – News24
Fillimi, Shkencë

Microsoft investon 1,5 miliardë dollarë në kompaninë e IA G42 – Balkanweb.com – News24

Kompania amerikane e teknologjisë Microsoft do të investojë 1,5 miliardë dollarë në kompaninë e inteligjencës artificiale G42 me seli në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA). Në një deklaratë nga Microsoft thuhet se kompania do të zotërojë një pjesë të vogël në G42 me një investim prej 1,5 miliard dollarësh. Si pjesë e marrëveshjes, presidenti i

Musk po mendon të tarifojë përdoruesit e rinj për të postuar në Twitter – Balkanweb.com – News24
Fillimi, Shkencë

Musk po mendon të tarifojë përdoruesit e rinj për të postuar në Twitter – Balkanweb.com – News24

Elon Musk planifikon t’u paguajë përdoruesve të rinj të Twitter/X një tarifë të vogël për të qenë në gjendje të postojnë në rrjetin social për të frenuar problemin e robotëve ose llogarive të automatizuara. Duke iu përgjigjur komentit të një përdoruesi tjetër X në lidhje me ndryshimet e faqes në internet, Musk shkroi se ngarkimi

Një vullkan me madhësinë e Everestit fshihet në Mars? CNN: Hulumtimet e reja bëjnë bujë tek shkencëtarët
Kryesore, Shkencë, Të Fundit

Një vullkan me madhësinë e Everestit fshihet në Mars? CNN: Hulumtimet e reja bëjnë bujë tek shkencëtarët

Duke përdorur kamera stereo me rezolucion të lartë, orbiteri Mars Express i NASA-s kapi imazhe të rajonit Noctis Labyrinthus të Marsit, të cilat tregojnë se mund të jetë një vullkan. CNN shkruan se shkencëtarët mund të kenë identifikuar një vullkan masiv, me formë të çuditshme, më të lartë se mali Everest në sipërfaqen e Marsit

Humbje të frikshme! Sa i kushtoi Mark Zuckerbergut bllokimi i përkohshëm i Facebookut dhe Instagramit? – Balkanweb.com – News24
Fillimi, Shkencë

Humbje të frikshme! Sa i kushtoi Mark Zuckerbergut bllokimi i përkohshëm i Facebookut dhe Instagramit? – Balkanweb.com – News24

Një numër i madh përdoruesish në mbarë botën dje kanë pasur probleme me Facebook, Instagram dhe Threads. Përdoruesit e të tre platformave raportuan se ishin shkëputur automatikisht nga shërbimi Meta dhe iu paraqit një mesazh “sesioni skadoi”. Më pas ata nuk ishin në gjendje të identifikoheshin përsëri në shërbime. Instagram po shfaqte gabime për Feed.Raportet

Scroll to Top