TikTak.al

SHQIPERIA

Derisa po zhvillonte aksion para MINT-it, i thyhet vetura kryetares së Rinisë Demokratike – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Derisa po zhvillonte aksion para MINT-it, i thyhet vetura kryetares së Rinisë Demokratike – BotaShqip

KOSOVA Vetura e kryetares së rinise së PDK-së, Arbnora Salihut, është thyer dhe janë vjedhur gjësende, derisa kjo e fundit po merrte pjesë në një aksion simbolik para Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë. Nga vendi i ngjarjes u bë e ditur se janë vjedhur çanta, kuleta dhe telefona të saj dhe disa aktivisteve të

“FAST-i” i policisë në aksion: Arreston të kërkuarin nga Gjermania – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

“FAST-i” i policisë në aksion: Arreston të kërkuarin nga Gjermania – BotaShqip

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Bashkëpunim Ndërkombëtar Policor, në vazhdën e bashkëpunimit policor ndërkombëtar, ka pranuar një kërkesë për bashkëpunim nga Gjermania. Kërkesa është përcjellë për zbatim te Departamenti i Policisë Kufitare të PK-së. Në kërkesë të ardhur nga Gjermania kërkohej bashkëpunim në ndalim e një personi të dyshuar për autoritetet gjermane. I dyshuari

Opozita e lëshon mbledhjen e Komisionit, përplasen me ministren Hajdari – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Opozita e lëshon mbledhjen e Komisionit, përplasen me ministren Hajdari – BotaShqip

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, ka raportuar në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti për nivelin e zbatimit të Ligjit për tregti me jashtë. Edhe kjo mbledhje nuk ka kaluar pa përplasje ndërmjet pozitës e mazhorancë, madje këta të fundit e lëshuan mbledhjen. Ministrja Hajdari, fillimisht tha se më vitin 2022

Dënohen me nga dy vite burgim tre të akuzuarit për sulmin ndaj gazetarit Valon Syla – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Dënohen me nga dy vite burgim tre të akuzuarit për sulmin ndaj gazetarit Valon Syla – BotaShqip

Gjykata Themelore në Prishtinë ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarve Lum Dërvishi, Kenan dhe Okan Hasani, për sulmin fizik kundër gazetarit Valon Syla, duke i dënuar me nga dy vite burgim efektiv (secilin veç e veç). Aktgjykimi ndaj tre të akuzuarve u shpall të enjten nga kryetarja e trupit gjykues, Violeta Namani, raporton “Betimi

Kriza diplomatike mes Athinës dhe Shkupit- Ambasadorja e Greqisë ikën nga salla pas betimit të Siljanovskës, vjen reagimi zyrtar – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Kriza diplomatike mes Athinës dhe Shkupit- Ambasadorja e Greqisë ikën nga salla pas betimit të Siljanovskës, vjen reagimi zyrtar – BotaShqip

Kriza diplomatike mes Athinës dhe Shkupit nuk vonoi aspak. Në fillim ka qenë ambasadorja e Greqisë në kryeqytetin e fqinjit verior që është larguar menjëherë nga salla ku bënte betimin presidentja e re e zgjedhur e Maqedonisë së Veriut Gordana Silanovska-Davkova pasi në fjalimin e saj nuk ka përdoru emrin kushtetues të vendit, që buron

Serbia nuk ia lejon vizitën Sveçlës në Luginë – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Serbia nuk ia lejon vizitën Sveçlës në Luginë – BotaShqip

KOSOVA Autoritetet e Serbisë nuk ia kanë lejuar vizitën ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, të paraparë që të realizohej sot në Luginë të Preshevës me ftesë të Këshillit Kombëtar Shqiptar. Kjo është konfirmuar për Klan Kosova nga Nevzat Lutfiu, kryetar i këtij këshilli. Sveçla kishte në agjendë vizitat në komunat e Preshevës, Bujanocit

Kryetarja e Sarajevës i jep Osmanit lulen e Srebrenicës: Kosova e quajti gjenocidin me emrin e duhur – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Kryetarja e Sarajevës i jep Osmanit lulen e Srebrenicës: Kosova e quajti gjenocidin me emrin e duhur – BotaShqip

Kryetarja e Sarajevës, Benjamina Kariq, i ka dhënë presidentes Vjosa Osmani lulen e Srebrenicës, që simbolizon gjenocidin e Srebrenicës. Ajo tha se me Osmanin kanë folur edhe për situatën politike, të ardhmen europiane të të dyja vendeve, si dhe për çështjen e regjimit të vizave mes Kosovës dhe Bosnjës. “Një takim i përzemërt me Presidenten

Konjufca në Shkup zhvillon takime me liderët e opozitës shqiptare – BotaShqip
Kosova, SHQIPERIA

Konjufca në Shkup zhvillon takime me liderët e opozitës shqiptare – BotaShqip

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka udhëtuar në Shkup duke shprehur kështu mbështetjen ndaj opozitës shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Konjufca u shoqërua gjatë vizitës së tij nga disa liderë të opozitës shqiptare, duke përfshirë kandidatin për president të Maqedonisë së Veriut, Arben Taravari, lideri i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, kreu i Lëvizjes

Scroll to Top