TikTak.al

Tech&Auto

Facebooku dhe Instagrami dyshohet se krijojnë shumë varësi
Tech&Auto

Facebooku dhe Instagrami dyshohet se krijojnë shumë varësi

Bashkimi Evropian është duke hetuar nëse Facebooku dhe Instagrami krijojnë shumë varësi dhe se po shkaktojnë “efekte negative” në shëndetin mendor dhe fizik të fëmijëve, shkruan BBC. Gjithashtu është duke hetuar nëse dy rrjetet sociale kanë bërë mjaftueshëm për të kontrolluar nëse përdoruesit janë në moshë për t’i përdorur dhe çfarë përmbajtje rekomandohet për fëmijët.

Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?
Tech&Auto

Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

OpenAI ka prezantuar një version të ri – me kapacitet më të lartë dhe me më shumë aftësi si të njeriut – të teknologjisë së inteligjencës artificiale (IA) që e fuqizon mjetin e tij të popullarizuar gjenerativ, ChatGPT, i cili do të mund të përdoret pa pagesë, shkruan Radio Evropa e Lirë.  Përditësimi i produktit

Si duket brendësia e vrimës së zezë
Tech&Auto

Si duket brendësia e vrimës së zezë

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, ka publikuar një video me të cilën ka stimuluar se si duket momenti kur një objekt thithet nga vrima e zezë. Vrima e zezë është rajon i hapësirës me gravitet aq të fuqishëm sa edhe drita nuk mund t’i ikën, përcjell gazeta online Reporteri.net. Stimulimi është realizuar nga një superkompjuter

Pacienti me çipin e “Neuralinkut” arrin ta lëvizë me mendje miun e kompjuterit
Tech&Auto

Pacienti me çipin e “Neuralinkut” arrin ta lëvizë me mendje miun e kompjuterit

Pacienti i parë njeri të cilit iu vendos një çip në tru nga “Neuralink” duket se është rikuperuar plotësisht dhe është në gjendje të kontrollojë miun kompjuterik përmes mendjes, ka thënë krijuesi i kompanisë, Elon Musk. “Progresi është i mirë, dhe pacienti duket se është rikuperuar plotësisht, pa ndonjë efekt anësor. Pacienti është i aftë

Scroll to Top