TikTak.al

Revista Who

Lufta në Ukrainë/ Zelensky anulon vizitën në Spanjë! Biden po përgatit dërgimin e raketave Patriot në Kiev
Bota

Lufta në Ukrainë/ Zelensky anulon vizitën në Spanjë! Biden po përgatit dërgimin e raketave Patriot në Kiev

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka anuluar vizitën në Madrid të planifikuar për këtë të premte. Siç bëhet me dije, Zelensky do të takohej me mbretin Felipe VI në Shtëpinë Mbretërore dhe më pas do të hante drekë në Pallatin Mbretëror. Pallati Zarzuela nuk sqaroi arsyet e pezullimit të vizitës, e cila supozohej të ishte vizita

Zelensky: ‘Putini është i çmendur, Zoti është aleati ynë’
Bota

Zelensky: ‘Putini është i çmendur, Zoti është aleati ynë’

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka reaguar vetëm një ditë pasi emri i tij doli në listën e të kërkuarve nga Ministria e Punëve të Brendshme të Rusisë. “Putini nuk do paqe. Ai është i çmendur dhe vendi i tij e dëshmon këtë çdo ditë”, është shprehur Zelensky. Ndëkohë që me anë të një videomesazhi nga

Lufta në Ukrainë/ Rusët bombardojnë Odesën, disa të vdekur! Blinken: Fundi i konfliktit varet nga Putin, nëse ai do të negociojë
Bota

Lufta në Ukrainë/ Rusët bombardojnë Odesën, disa të vdekur! Blinken: Fundi i konfliktit varet nga Putin, nëse ai do të negociojë

Forcat ruse kanë bombarduar qytetin e Odesës mbrëmjen e shkuar, duke i vënë flakën një ndërtese simbol të qytetit. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shkruar në X se disa njerëz kanë mbetur të vrarë, ndërsa shumë të tjerë kanë mbetur të plagosur. Ai bën thirrje nga partnerët që të furnizohet me armë. Ndërkohë sekretari amerikan

SHBA paketë e re ndihme afatgjatë për Ukrainën, 1 miliardë vetëm për mbrojtjen ajrore dhe artilerinë
Bota

SHBA paketë e re ndihme afatgjatë për Ukrainën, 1 miliardë vetëm për mbrojtjen ajrore dhe artilerinë

Pas miratimit nga Kongresi amerikan këtë javë të paketës së ndihmës prej 61 miliardë dollarë në mbështetje të Ukrainës, mediat amerikane raportojnë se qeveria e SHBA po planifikon një paketë të re të ndihmës ushtarake me vlerë miliarda dollarë që Kievi të mbrohet kundër pushtimit rus. SHBA-ja po përgatitet të nënshkruajë një paketë të ndihmës

Biden nënshkruan paketën e ndihmës për Kievin: ‘Dërgesa fillon menjëherë’! Raketat amerikane mbërritën fshehurazi në Ukrainë
Bota

Biden nënshkruan paketën e ndihmës për Kievin: ‘Dërgesa fillon menjëherë’! Raketat amerikane mbërritën fshehurazi në Ukrainë

Presidenti Joe Biden ka miratuar paketën e ndihmës prej 95 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin. Nga kjo paketë, 61 miliardë pritet të dërgohen në Kiev, aty ku Ukraina ka mjaft nevojë për armatime në luftën ndaj Rusisë. Ndërkohë më herët projektligji ishte miratuar në senatin amerikan me një shumicë dërrmuese, pas muajsh vonesash

Shefi i CIA-s: Ukraina mund të humbë pa ndihmën e SHBA
Bota

Shefi i CIA-s: Ukraina mund të humbë pa ndihmën e SHBA

Sipas drejtorit të CIA-s, William Burns, pa ndihma të tjera nga SHBA-ja Ukraina mund ta humbasë luftën kundër Rusisë deri në fund të vitit. Nëse Kongresi Amerikan nuk i miraton ndihmat e reja, ekziston “një rrezik shumë real që ukrainasit mund të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024 ose të

Sulmi rus në veri të Chernihiv, Zelensky: Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Ukraina do të kishte pasur mbrojtje të mjaftueshme ajrore
Bota

Sulmi rus në veri të Chernihiv, Zelensky: Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Ukraina do të kishte pasur mbrojtje të mjaftueshme ajrore

Mëngjesin e sotëm ushtria ruse sulmoi me 3 raketa një ndërtesë 8-katëshe pranë qendrës së Chernihiv, një qytet në Ukrainën veriore. Sipas mediave vendase 13 persona kanë mbetur të vdekur dhe 61 janë plagosur, mes tyre dhe dy fëmijë. Për këtë ngjarje presidenti Volodymir Zelensky reagoi në llogarinë e tij në Telegram duke thënë se: “Ngushëllimet e

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Ideja e Trump për heqje dorë nga territoret tona, primitive
Bota

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Ideja e Trump për heqje dorë nga territoret tona, primitive

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka komentuar planin e pretenduar të paqes për ti dhënë fund luftës në Ukrainë nga ana e ish-presidentit Donald Trump. ‘Nëse marrëveshja përfshin heqjen dorë nga territoret tona, atëherë është një ide shumë primitive.’, tha Zelensky. Gjatë intervisës për Politico, presidenti ukrainas tha se ishte gati të takonte Donald Trump për

Scroll to Top